Koronavirus

Ve firmách začalo plošné testování, infikovaných covidem jsou zatím tisíce

Od pondělí v Česku platí další změny v opatřeních proti koronaviru. Ta nejzásadnější se týká více než čtyř milionů zaměstnanců ve firmách a živnostníků. Všichni bez rozdílu se musí dvakrát týdně testovat v práci. Už během pondělí antigenní testy odhalily tisíce pozitivních pracovníků, kteří nastoupili do karantény.

Pavel Salák ráno nenastoupil rovnou ke kovářské peci, ale nejprve absolvoval antigenní test. Otestovat se v jihlavských kovárnách museli všichni včetně těch, kteří jsou plně očkovaní nebo covid v nedávné době prodělali.

"Bohužel je to tak, nedá se nic dělat," říká pan Salák. "Během hodiny jsme otestovali 100 lidí a zatím jsou všichni negativní, za což jsme rádi," uvedla Andrea Zdarsová z testovacího týmu.

V jihlavských kovárnách muselo otestovat více než 600 zaměstnanců. "Náklady na testování budou přibližně 200 tisíc týdně," vypočítala Iveta Klukanová z personálního oddělení podniku.

Související obsah

To menší firmy jako třeba jeden jihlavský pneuservis testy vyjdou na několik tisíc. Má celkem 10 zaměstnanců, všechny je otestovali hned ráno a všichni jsou negativní.

"Zaznamenali jsme zhruba 0,8 procenta pozitivních nálezů ze všech testovaných, těch bylo zhruba 15 tisíc," sdělil mluvčí České pošty Matyáš Vitík. "Za dnešek máme nahlášeny menší tisíce pozitivních testů," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Související obsah

Ti, co jsou pozitivní a také jejich přímé, takzvaně rizikové kontakty okamžitě míří do karantény. Ta se nedávno zkrátila na 5 dní.

Ve firmách se bude testovat dvakrát týdně, znovu ve čtvrtek. Výjimku mají zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Pro tyto dvě skupiny nově platí takzvaná pracovní karanténa. Nastoupit do služby mohou v mimořádných případech i pokud budou mít pozitivní antigenní test, ale jen v případě, že jsou bez příznaků nemoci.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz