Zajímavosti

Předloha lochnesky vypadala jinak. Paleontolog přišel s novou teorií

Předloha lochnesky vypadala jinak. Paleontolog přišel s novou teorií
Zdroj: Profimedia

O podobě lochnesské příšery se až donedávna nevedlo příliš mnoho diskusí. Jezerní monstrum má totiž snad na všech vyobrazeních drobnou hlavu a vztyčený dlouhý krk. Podle nejnovějších paleontologických závěrů však má tato představa lochnesky trhliny.

Podoba lochneské příšery se nejčastěji shoduje s podobou plesiosaura, pravěkého mořského ještěra z dob dinosaurů. Společné mají protáhlé tělo, dlouhý krk a ploutve. Podle vědeckého informačního portálu The Conversation se ale skotská obluda a pravěký plaz rozcházejí v jednom zásadním detailu, a to ve způsobu, jakým drží krk.

Zatímco příšera z britského jezera je známá tím, že svůj krk drží směrem nahoru, výzkum paleontologa Paula Scofielda z Muzea Canterbury na Novém Zélandu přišel s odlišnou teorií. Podle jeho výzkumu druhohorní plesiosaurus plaval v mořích se skloněnou hlavou a příliš ji nezvedal.

Související obsah

​Důvodem pro Scofieldovu teorii jsou výsledky scanu lebky vymřelého ještěra, konkrétně výsledky scanu ušních kůstek. "Vnitřní ucho funguje nejlépe, když na něj má gravitace co nejmenší vliv. Z toho důvodu nám může postavení uší říct mnoho o tom, jak zvíře instinktivně drželo svoji hlavu," řekl britskému portálu Mirror Scofield.

Na základě tohoto faktu určil, že plesiosaurus držel svoji hlavu stejně vysoko jako tělo, nebo dokonce pod ním. Tím se výrazně liší od obvyklého vyobrazení lochnesky, na kterém má příšera krk a hlavu vzpřímenou. I kdyby tedy lochnesská příšera vypadala jako plesiosaurus, rozhodně by se tak nechovala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz