Domácí

Fiala ve Snídani: Snížíme rozpočtový deficit, ale na lidech šetřit nebudeme

Ve středeční Snídani s Novou vystoupil premiér Petr Fiala (ODS). V rozhovoru s moderátory se vyjádřil k závažným problémům, kterým Česko právě čelí. Okomentoval například inflaci, energetické potíže i výzvy, které představuje vedení pětistranné vlády.

Petr Fiala je ve funkci premiéra necelé tři měsíce. "Je to velká odpovědnost a já tu funkci převzal v době, která není vůbec jednoduchá," řekl Fiala. 

Zmínil také fungování vlády, kterou tvoří pět politických subjektů. "Vláda pěti stran vyžaduje, abychom spolu hodně mluvili. Můj úkol je diskuzi moderovat a dovést ji k nějakému konci," řekl Fiala. Dodal, že s tím má bohaté zkušenosti jako vysokoškolský učitel na Masarykově univerzitě v Brně.

Související obsah

Řešení energetické krize, s níž se v současnosti potýká celá Evropa, vidí Fiala v podpoře jaderné energie a obnovitelných zdrojů, jako je například solární energie. Lidem, kteří uvízli v pasti po skončení několika velkých dodavatelů energií, sliboval finanční podporu, aby neskončili v takzvané energetické chudobě.​

Za velký problém považuje Fiala také inflaci, jejíž míra od loňského léta vyrostla až na 6 procent. Uvedl, že vláda i banka se snaží inflaci zkrotit, než se příliš vymkne kontrole. Vláda chce ekonomice pomoct mimo jiné přepracováním rozpočtu, aby dokázala snížit rozpočtový deficit. Slibuje ale, že bude šetřit na provozu státu a ne na lidech.

Související obsah

Premiér také komentoval názory svého předchůdce. Andrej Babiš (ANO) totiž o týden dříve ve Snídani s Novou tvrdil, že Česko se má dobře a dokládal to činností své vlády, která podle něj zajistila například stavbu dálnic a navýšení platů. "Ta nová vláda si teď dělá alibi a straší lidi, že se máme špatně, ale já s tím určitě nesouhlasím," řekl tehdy Babiš.

"Když se zeptáte na večírku člověka, který si právě objednal třetí láhev, jestli se má dobře, tak vám jasně řekne ‘ano‘. Ráno se ale ukáže, že si na tu láhev musel půjčit, má kocovinu, přijde pozdě do práce a dobře mu není," glosoval Fiala vyjádření Babiše. Premiér ohodnotil kabinet svého předchůdce jako nedostačující.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz