Koronavirus

Šéf ÚZIS: Máme už 100 tisíc nakažených denně. Experti očekávají další nárůst

Šéf ÚZIS: Máme už 100 tisíc nakažených denně. Experti očekávají další nárůst
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislava Duška přibývá zhruba 100 tisíc nakažených denně, testy odhalí ale pouze zlomek z nich. Jeho slova dokazují i data české společnosti DIANA Biotechnologies, která se specializuje na výzkum a vývoj citlivých diagnostických metod.

V současnosti je varianta omikron zodpovědná za 80 až 90 procent všech nakažených. To se projevuje zejména prudkým stoupáním počtu infikovaných. "Trend z posledních dnů s neúplnými daty sice naznačuje o něco pomalejší nárůst omikronu než v předchozím období, i tak ale dochází ke zdvojnásobení případů přibližně každé tři dny," uvedla společnost DIANA.

Nejhůře zasáhla varianta omikron Prahu, nejlépe je na tom z velkých měst Ostrava. I proto v Praze, kde omikron převládá, rostou počty nově nakažených raketově vzhůru, zatímco v Ostravě čísla doposud spíše klesala. I tam se ale pokles už zastavil a nová vlna pandemie se brzy projeví.

Související obsah

​DIANA varuje, že omikron bude pokračovat v růstu až do konce února a čísla nakažených za den se mohou vyšplhat do rekordních výšin. "Optimistické scénáře společnosti ukazují okolo 100 tisíc pozitivních za den, nelze ale vyloučit ani variantu s přírůstkem 200 tisíc pozitivních denně," upozorňuje DIANA.

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška už nyní reálně v Česku přibývá okolo 100 tisíc nakažených denně a čísla ještě porostou. "V populaci bývá dvakrát až třikrát více nakažených, než je počet prokázaných diagnóz," upozorňuje. Odhaduje, že testy v následujících dnech odhalí zhruba 40 tisíc nových pacientů. 

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz