Ekonomika

Inflace znehodnocuje úspory. Ekonomové poradili, jak je ochránit

Současná výše inflace znehodnocuje úspory. Úrokové sazby jsou výrazně nižší, a tak z každé stokoruny uložené v bance teď ztrácíme přibližně 4 koruny. Vůbec nejhorší variantou podle ekonomů je mít hotovost doma. Naopak různé investice mohu hodnotu peněz ochránit.

Nejoblíbenějším investičním cílem Čechů jsou dlouhodobě nemovitosti. Jenže k tomu je potřeba mít poměrně vysoký vstupní kapitál a navíc v současnosti, kdy jsou ceny nemovitostí na maximu už to není sázka na jistotu. "Může to být bublina, která brzy splaskne," řekl televizi Nova ekonom Vladimír Pikora.

Kryptoměny

Investice do kryptoměn je dalším riskantním podnikem. Dá se rychle zbohatnout, ale zároveň i přijít o všechno. "Je to pro ty, kteří si případně mohou peníze dovolit ztratit," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Podle ekonoma Radovana Vávry by kryptoměny měl vlastnit každý. "Já říkám, kdo nemá jedno procento majetku v kryptoměnách, okrádá sebe a svojí rodinu, ale zdůrazňuji, jen jedno procento," upozornil Vávra.

Související obsah

Sbírky

Ani investice do automobilových veteránů, uměleckých sbírek nebo archivních vín není sázkou na jistotu. Když už se ale strefíte a získáte víno, které časem nabírá na hodnotě, zisk je zaručený. "Ta vína většinou nejsou na pití, ale je to sběratelský kousek. Roční zúročení se udává mezi deseti až třinácti procenty," vysvětlil prodejce vín Pavel Bydžovský.

Související obsah

Pak je ale nutné investovat i do ochrany. Tu podcenili v luxusním hotelu ve Španělském městě Cacerés. Zloději jim tam vykradli vinotéku a sebrali 45 vín za miliony korun. Včetně jedné lahve za devět milionů korun.

Zlato

Zato zlato je prý už 4 tisíce let prověřenou komoditou. "Je to ale pro ty, kteří si mohou dovolit mít jedno ucho pořád na kolejích a dopodrobna sledují vývoj inflace," řekl k investování do zlata ekonom Vávra.

Akcie a dluhopisy

S investicí do akcií i nezkušeným poradí odborník. A rozhodně je to prý krok správným směrem. A jistotou je prý i státní inflační dluhopis. Je možné ho kdykoliv prodat nebo naopak přikoupit. "Reaguje to na inflaci, garantuje to zhodnocení. Je to ale možné jen do padesáti milionů na osobu, právě proto, že to je jistota, víc nejde," vysvětlil Vávra.

Související obsah

Podle Křečka je investice do akcií a dluhopisů dobrá volba. "V současnosti je to jistější než třeba důchodové připojištění nebo stavební spoření," okomentoval Křeček.

Špatnou variantou je nechávat peníze na bankovním účtu a tou vůbec nejhorší je mít je doma pod polštářem

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz