Domácí

Covid-19 položil děčínskou základku na lopatky, nemá kdo učit. Problémy mají i jinde

Kvůli nedostatku pedagogů musel ředitel jedné z děčínských základních škol vyhlásit ředitelské volno. V karanténě a izolaci je tam kvůli koronaviru totiž minimálně 16 učitelů, a děti tak nemá kdo učit. Podobnou situaci řeší i další školy napříč Českem.

Koronavirus začíná znovu pořádně dopadat na chod škol v České republice. "Vzhledem k aktuální situaci, kdy nám do konce tohoto týdne bude chybět minimálně 16 pedagogických pracovníků, kteří jsou buď v izolaci, nebo nařízené karanténě, vyhlašuji na čtvrtek a pátek (20. 1. – 21. 1. 2022) ředitelské volno," uvedl na webu Vít Průša, ředitel ZŠ Děčín VI, Na Stráni.

Ředitel doufá, že se situace příští týden zlepší. Navíc kvituje také to, že vláda schválila pandemické volno pro školy. To budou moci ředitelé vyhlásit až na 10 dnů. Součástí zákona je také to, že ředitelé mohou zavést místo volna distanční výuku, a to také na 10 dnů.

Související obsah

"Vláda to měla připravit rychleji. Kdyby se situace nezlepšila, tak bych neměl jinou možnost. Už to schválil kabinet a doufám, že to nakonec projde. Udělal bych to holt dopředu. Předností je bezpečnost dětí," sdělil TN.cz Průša.

Jednou z možností by podle ředitele bylo spojení tříd. To však vzhledem k epidemické situaci nevnímá jako zrovna vhodné řešení. "V pondělí to musíme dát. Vůbec nevím, jak bych si měl taky poradit jinak. Asi bych kontaktoval rodiče, aby děti do školy neposílali," uzavřel Průša.

Podobná situace je však také na dalších školách v Česku. Ředitelské volno muselo vyhlásit i pražské Gymnázium prof. Jana Patočky. "Máme teď na tři dny ředitelské volno. Měli jsme hodně učitelů s pracovní neschopností kvůli covidu-19 a další přibývali. Bylo tak obtížné zajistit smysluplné suplování. Navíc musí být ve třídách nějaký dozor," uvedla pro TN.cz ředitelka gymnázia Jana Drake.

Řada dalších škol však už nemá možnost volno vyhlásit. "Problém je totiž ten, že si ředitelské volno většina škol už vyplýtvala. Mají pět dnů na školní rok a řada z nich je využila o podzimních prázdninách, kdy vláda doporučila ředitelům prázdniny prodloužit. Někde navíc měli delší vánoční prázdniny. Návrh na pandemické volno přišel pozdě," řekl TN.cz šéf Pedagogické komory Radek Sárközi.

Testování ve školách

V pondělí 17. ledna proběhlo další kolo testování ve školách. Otestováno bylo více než 1,1 milionu žáků a téměř 181 tisíc pedagogů a zaměstnanců, výsledky zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek.

Související obsah

Testování u žáků odhalilo 7 210 pozitivních, což je 612,9 případu na 100 tisíc testovaných dětí. U pedagogů a zaměstnanců testy potvrdily 957 infikovaných, tedy 528,8 případu na 100 tisíc otestovaných.

"V obou případech jde o velmi významný nárůst, více než dvojnásobný, proti předchozím kolům testů ze 13. ledna 2022. Na růstu zátěže se již nepochybně významně projevuje nástup dominance varianty omikron," vysvětlil resort zdravotnictví.

Nejhorší situace je v Praze, kde je u žáků základních škol záchytů 1 072 na 100 tisíc testovaných a u středoškoláků 1 160 na 100 tisíc. V případě žáků základních škol má druhý nejvyšší počet případů Karlovarský kraj, a to 766 na 100 tisíc. U studentů středních škol je situace vážná po Praze také v Olomouckém (1 242 na 100 tisíc) a Ústeckém kraji (1 076 na 100 tisíc).

Situace na školách není dobrá. Podívejte se na rozhovor s prezidentem Asociace ředitelů základních škol Lubošem Zajícem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz