Koronavirus

Dvouleté řádění covidu: Jak se podepsal na ostatních chorobách v Česku

Dvouleté řádění covidu: Jak se podepsal na ostatních chorobách v Česku
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Po téměř dvou letech koronavirové pandemie zjišťovala redakce TN.cz, jak se covid-19 podepsal na šíření dalších nemocí. V mnoha případech pravděpodobně pomohla vládní opatření ke snížení šíření infekčních chorob.

Podle dat zaslaných Státním zdravotním ústavem (SZÚ) klesaly v době koronavirové pandemie počty případů infekčních nemocí. Například evidované případy u planých neštovic spadly ze 46 868 v roce 2019 na 10 400 v roce 2021, spalničky se například loni neobjevily ani jednou.

U spalniček ale podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jana Kynčla případů bude opět přibývat. "V případě poklesu proočkovanosti naší populace proti spalničkám lze po uvolnění restrikcí cestování očekávat výskyt tohoto onemocnění s možnými závažnými následky pro rizikové populace, tedy děti do jednoho roku věku, které ještě nemohou být očkovány, chronicky nemocné, osoby s poruchou imunity," uvedl.

Vývoj onemocnění v Česku

onemocnění 2019 2020 2021
covid-19 718 226 1 774 346
dávivý kašel – pertusse 1 347 696 51
plané neštovice 46 868 17 948 10 400
jiné exantematické virové infekce 4 867 1 412 878
spalničky 590 4 0
invazivní meningokoková onemocnění 51 24 12
klíšťová encefalitida 774 854 587
virová meningitida 439 97 69
bakteriální meningitida 92 61 28
infekční mononukleóza 1 833 969 765
streptokoková onemocnění:
septikémie 460 227 164
spála 1 992 765 168
růže 3 278 1 949 1 456
zdroj: ISIN 2018-2021 – dle data vykázání. Předběžná data ke dni 2. ledna 2022

Pokles je vidět například také u infekční mononukleózy, která je vzhledem ke způsobu přenosu známá jako "nemoc z líbání", podobně je tomu u virové a bakteriální meningitidy, která se může přenášet vzduchem.

​Obdobné je to i u streptokokových nákaz jak u dětí (například spála), tak u dospělých (například růže), i u závažných invazivních streptokokových onemocnění, které postihují lidi všech věkových kategorií.

Za poklesem počtu respiračních potíží podle Kynčla pravděpodobně stojí dodržování bariérových opatření a omezování sociálních kontaktů. Očkování proti covidu proti jiným respiračním virům ani infekčním nemocem nechrání.

Související obsah

​Naopak se v roce 2020 objevilo více případů klíšťové encefalitidy. "Důvodů je více, závisí též na klimatických a přírodních podmínkách, nicméně v návaznosti na začátek pandemie v březnu došlo k řadě opatření (sociální distancování, zavírání řady institucí, home office). Taktéž došlo k omezení pohybu, pouze sport v přírodě (na čerstvém vzduchu) byl povolený. Současně byly hezké slunečné týdny. Vzhledem k cestovním omezením po celém světě mnoho lidí zůstalo v ČR také na letní dovolenou. V roce 2021 se počty případů klíšťové encefalitidy vrátily na průměrné hodnoty," vysvětlil Kynčl.

Kynčl rovněž dodal, že nemoci je potřeba sledovat dlouhodobě. "Porovnávání počtu hlášených případů onemocnění za tři roky nemůže dát celkový obraz o výskytu infekčních onemocnění – důležité je dlouhodobé sledování výskytu nemocí, stále aktualizované znalosti o životě patogenů a vlivu činností člověka i přírodních podmínek," sdělil.

Hoaxy o infarktu myokardu

Na internetu se často objevují nepodložené informace o souvislosti mezi infarktem myokardu a vakcínami proti covidu. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zatím tato souvislost není prokázaná u žádné věkové skupiny.

"Reakce infarktu myokardu je pravidelně přehodnocována ve zprávách o bezpečnosti těchto vakcín a data, která jsou ohledně této reakce dostupná, nenaznačují, že by se infarkt myokardu u očkovaných osob vyskytoval častěji než u obecné populace. Otázky na riziko infarktu myokardu společně s informací, že tuto skutečnost tazatel nalezl na internetu, jsme již také obdrželi. A jedná se o ničím nedoložené tvrzení," uvedla mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.

Ministerstvo zdravotnictví také zaslalo statistiku infarktů myokardu. Data jsou zatím za roky 2019 a 2020, za loňský rok ještě nejsou hotová:

​Nové nemoci v souvislosti s covidem

S dotazem, zda se objevují nějaké nové nemoci u lidí po covidu, se redakce TN.cz obrátila na primáře Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleše Chrdleho. "Nejsem si vědom toho, že by se objevovaly nějaké nové nemoci, které by souvisely s koronavirem. Když má někdo po měsíci na JIP plicní embolii, tak je to velmi nepříjemná nemoc, ale není to překvapivá komplikace. Jedná se spíše o dozvuky intenzivní péče u těžkých průběhů, jsou tam i nějaké infekce navázané na ten covid," objasnil.

"Potom jsou tady lidé, kteří neměli těžký průběh, byli jenom doma, mají takový ten doběh covidu. Nejsou fit a trvá jim delší dobu, než se mentálně a fyzicky vrátí. Rekonvalescence je pak delší než třeba u chřipky," doplnil.

Jak to bude vypadat se zaplněností nemocnic kvůli omikronu, popsal ve Snídani s Novou náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti):

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz