Zahraničí

USA obvinily běloruské představitele z odklonění letu s disidentem Pratasevičem

USA obvinily běloruské představitele z odklonění letu s disidentem Pratasevičem
Zdroj: Profimedia

Čtveřice běloruských úředníků byla Federální prokuraturou Spojených států obviněna z pirátství za loňské odklonění letu společnosti RyanAir, na jehož palubě se nacházel novinář a aktivista Raman Pratasevič, který byl po odklonění letu do Minsku zatčen. Informace přinesla CNN.

Ředitel běloruské státní agentury pro letovou navigaci Leonid Churo, byl spolu s trojicí dalších spolupachatelů obviněn ze spiknutí s cílem spáchat letecké pirátství. Toho se podle prokuratury měl dopustit tím, že řízení letového provozu v Minsku oznámil falešnou zprávu o umístění bomby na palubě letadla a nařídil řízení letového provozu v Minsku, aby letadlo odklonilo na tamní letiště.

Související obsah

Původní letová trasa z 23. května 2021 vedla z Atén v Řecku do litevského hlavního města Vilniusu, přičemž část této cesty vedla běloruským vzdušným prostorem.

"Obžalovaní sídlí v Bělorusku a zůstávají na svobodě," uvedlo ve svém čtvrtečním prohlášení americké ministerstvo spravedlnosti. Odklon letu vedl k zatčení předního běloruského opozičního aktivisty Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně, což vyvolalo mezinárodní rozruch.

Podle CNN se incident odehrál v době, kdy běloruský vůdce Alexandr Lukašenko čelil vlně opozičních protestů, které vyvolalo jeho vítězství ve volbách. Ty však odsoudilo mezinárodní společenství a opozice je označila za zmanipulované. Pratasevič byl jedním z desítek novinářů a aktivistů, kteří v exilu vedli kampaň proti Lukašenkově vládě.

Pratasevič je zakladatelem telegramového kanálu Nexta, který pomohl mobilizovat protesty proti Lukašenkovi. V roce 2020 byl obviněn z "organizování masových nepokojů a skupinových akcí, které hrubě porušují veřejný pořádek".

Loni v červnu se Pratasevič objevil v běloruských státních médiích, kde uvedl, že se “přiznal“ k organizování rozsáhlých "nepovolených protestů" po sporných volbách v zemi. Kritici vlády se obávali, že prohlášení k národu učinil mladý disident pod nátlakem.

 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz