Domácí

Tíží vás drahé energie? O pomoc můžete zažádat na úřadě práce. NÁVOD

Tíží vás drahé energie? O pomoc můžete zažádat na úřadě práce. NÁVOD
Ilustrační foto | Zdroj: TN.cz

Rostoucí ceny energií mohou některým lidem výrazně zkomplikovat život. Mnozí z nich možná ani netuší, že o pomoc mohou požádat úřad práce, který pro tyto případy vyplácí příspěvek či doplatek na bydlení nebo dávku mimořádné okamžité pomoci. Podívejte se, jaké jsou podmínky pro získání pomoci a jak o ni zažádat.

Ať už dobrovolná, anebo nucená změna dodavatele energií znamená v současné situaci výrazně dražší elektřinu a plyn. Zejména pro nízkopříjmové domácnosti to může mít fatální následky, kdy rodiny budou řešit, jestli budou mít po zaplacení energií dostatek peněz na úhradu dalších základních potřeb.

"Těm domácnostem, kterých se zdražování nejvíce dotkne, jsme připraveni velmi rychle pomoci," slibuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která odkazuje na možnost zažádat o pomoc úřad práce.

"Mnozí lidé dávek nevyužívají přesto, že na ně mají nárok. Je to z důvodu, že se obávají o dávky požádat nebo se o tuto možnost nezajímají. Podpora je tu ale od toho, aby pomáhala v tíživé situaci," dodala Maláčová. O jaké dávky tedy žádat? Ministerstvo uvádí tři možnosti.

Příspěvek na bydlení

Tato dávka slouží jako pomoc lidem, kteří mají nízké příjmy a kvůli tomu problémy s placením nákladů na bydlení. Nárok člověku vzniká tehdy, jestli třetina jeho příjmu (a příjmu všech společně posuzovaných osob ve společné domácnosti) nestačí na pokrytí těchto nákladů. V Praze se vychází ze 35 % příjmu, ve zbytku republiky ze 30 %. 

Související obsah

​Pokud je tedy příjem domácnosti 18 tisíc, aby vznikl nárok na dávku, musí náklady na bydlení činit 5 400 korun a více. Součástí nákladů na bydlení jsou právě i zálohy na elektřinu a plyn.

Žádat o dávku mohou lidé buď osobně na pobočce úřadu práce, nebo přes podatelnu, datovou schránku či mohou žádost zaslat poštou. Ve formuláři se vyplňují osobní údaje a uvádí se všechny osoby, které trvale žijí v dané domácnosti. Týká se to nejen partnerů, ale i nezletilých dětí. Příjem nezaopatřených dětí (např. z brigády) ale úřad nezapočítává, nárok na dávku tak nijak ovlivnit nemůže.

Důležitou informací je, že žádost o příspěvek na bydlení je možné uplatnit až tři měsíce zpětně. Jedna domácnost zároveň může dostat pouze jeden příspěvek, není možné, aby jej pobíralo více členů najednou.

Doplatek na bydlení

Tato dávka je určena pro lidi, kteří i přes poskytnutý příspěvek na bydlení nedokážou ze svého příjmu zaplatit náklady na bydlení. Podmínkou je samozřejmě maximálně úsporný způsob života (žadatelé např. musí mít přiměřené bydlení).

Související obsah

​Nárok mají pouze lidé ve hmotné nouzi, kterým úřad přiznal příspěvek na bydlení. Ve výjimečných případech může úřad nárok uznat i tomu, kdo nemá nárok na příspěvek na bydlení. Podmínkou je, že příjem musí přesahovat náklady na bydlení pouze ve výši 1,5násobku.

Na rozdíl od příspěvku na bydlení mohou doplatek dostat i lidé, kteří žijí například na ubytovně nebo v zařízení sociálních služeb, například domově pro seniory. Částka je individuální podle životní situace daného člověka. Opět se posuzuje příjem všech lidí, kteří v domácnosti trvale žijí.

Pokud tedy odůvodněné náklady na bydlení (včetně elektřiny a plynu) přesahují příjem rodiny například o tři tisíce korun, úřad od této částky odečte příspěvek na bydlení a zbytek doplatí. Na rozdíl od příspěvku na bydlení je rozhodným obdobím kalendářní měsíc, ve kterém člověk o dávku žádá.

Související obsah

Mimořádná okamžitá pomoc

Jedná se o jednorázovou dávku, kterou úřad vyplatí lidem, kteří nemají dost peněz na úhradu nezbytných výdajů. Může být tedy poskytnuta na jednorázové zaplacení při vyúčtování energií. U okamžité pomoci úřad nezkoumá, kolik lidí v domácnosti žije a jaké jsou jejich příjmy. Výše dávky odpovídá nákladu, který žadateli vznikl a který není schopný zaplatit.

Ve všech případech se o dávky žádá stejným způsobem. Buď osobně na pobočce úřadu práce, nebo přes poštu, podatelnu či datovou schránku. Nezapomeňte na sebe zanechat kontakt v podobě telefonního čísla a e-mailu, aby se s vámi mohli úředníci v případě potřeby spojit.

"Naši zaměstnanci jsou připraveni podat zájemcům potřebné informace a v maximální možné míře urychlit zpracování podaných žádostí," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "I s ohledem na současnou epidemickou situaci doporučujeme k podání žádostí využít elektronickou cestu," doplnil.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz