Zajímavosti

Čeští vědci patentovali výjimečný vynález. Má vyřešit hoření baterií

Další úspěch pro Akademii věd ČR. Její odborníci totiž vyrobili vysokonapěťovou baterii, která nebude hořet, ani vybuchovat. Zároveň je podle vědců levná a má vysokou kapacitu.

Ve Fyzikálním ústavu a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského vědci patentovali vynález, který by podle Akademie věd mohl vyřešit problém s hořícími bateriemi.

Jednat se má o experimentální vysokonapěťovou baterii. Podle vědců nehoří, nevybuchuje a je vyrobena z levných materiálů. Vydržet má 500 cyklů vybití a opětovného nabití.

Související obsah

Baterie má pomoct při ukládání elektřiny vyrobené v solárních nebo větrných elektrárnách. Je založena na principu vodné baterie. Využívá tedy slanou vodu, zinek a grafit.

"Vodné baterie byly představeny již dříve, ale jejich rozmachu bránila relativně nízká kapacita a napětí. Našemu týmu se podařilo tento problém vyřešit tím, že jsme do roztoku vody přidali velké množství chaotropní soli chloristanu zinečnatého," vysvětlil Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Podívejte se na nehořlavou baterii zblízka:

Nehořlavá baterie patentovaná vědci z Akademie věd ČR Zdroj: Akademie věd ČR

Vynález nemůže vybuchnout, má totiž nehořlavý elektrolyt. Tím se liší od Li-ion baterií, které jsou nyní na trhu nejpoužívanější.  Řešení technologie vědci patentovali v rámci lucemburského a evropského patentu. Momentálně výzkumníci hledají průmyslové partnery se zájmem o další vývoj baterie. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz