Koronavirus

Vědci se obávají nakažlivějšího omikronu. Měl by mít vlastní název, tvrdí

Vědci se obávají nakažlivějšího omikronu. Měl by mít vlastní název, tvrdí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Světem se šíří subvarianta omikronu BA.2. Tu vědci přezdívají jako "tajný omikron". Má být nakažlivější než v současné chvíli v Česku dominantní BA.1. V některých zemích už je dokonce subvarianta nejrozšířenější. Podle některých vědců by tedy měla dostat vlastní řecké písmeno.

Asi polovina nově nakažených v Dánsku má subvariantu omikronu BA.2, uvedla tamní vláda ve čtvrtek. Případů je už dokonce více než těch se subvariantou BA.1, která momentálně dominuje v Česku. Někteří vědci se tedy obávají, že tato ještě nakažlivější verze způsobí další vlny, uvedl portál Fortune.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má omikron tři subvarianty. Ještě 23. prosince mělo podle ní 99 procent všech nakažených omikronem subvariantu BA.1, vzhledem k vývoji v Dánsku by se to ale rychle mohlo změnit.

Podle některých vědců by vzhledem ke své nakažlivosti měla subvarianta dostat vlastní řecké písmeno. "Myslím, že by bylo zodpovědné BA.2 brát jako úplně jinou variantu," prohlásil izraelský virolog Shay Fleishon na twitteru. Upozornil také WHO, že mohou použít písmeno pí. 

Související obsah

Subvariantu poprvé vědci sekvenovali už v listopadu loňského roku. Obávali se, že nebude detekovatelná. Dali jí tedy přezdívku "tajný omikron". Nyní ale zdůrazňují, že je zjistitelná PCR testem. "Je frustrující vídat nepravdy o údajné nezjistitelnosti," napsal na twitteru švýcarský biolog Cornelius Roemel.

Ačkoli subvarianta je nakažlivější, podle dánské vlády se jí nemusí občané obávat více než té, která momentálně dominuje i v Česku. "Podle předběžných analýz nevidíme rozdíl v hospitalizacích," uvedla v tiskové zprávě dánská vláda. "Očekáváme, že vakcíny u ní také fungují proti těžkému průběhu," dodala.

V Česku se BA.2 zatím nemusí lidé obávat. "O této subvariantě víme, ale nevyskytuje se tu. Zachytili jsme pouze v prosinci jeden případ v Ostravě," řekla mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Neměli bychom tedy podle ní kvůli subvariantě panikařit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz