Koronavirus

Covid nekončí, varují světoví experti. Tohle je prý největší hrozba

Covid nekončí, varují světoví experti. Tohle je prý největší hrozba
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Světová zdravotnická organizace (WHO) nemá dobré zprávy. Zatímco celá řada epidemiologů předpokládá, že varianta omikron by mohla za koronavirovou pandemií udělat skutečnou tečku, ředitel WHO Adhanom Ghebreyesus má o poznání nepříjemnější prognózu. Boj s covidem jsme prý zdaleka nevyhráli a připravit se máme i na možnost, že po omikronu přijde ještě něco horšího.

Omikronem to nekončí, mírní optimismus světových lídrů i epidemiologů WHO. Vlády by se neměly unáhlovat s rozvolňováním protiepidemických opatření a obezřetně sledovat další vývoj. Informoval o tom portál Insider.

Ghebreyesus upozornil zejména na pokračující hrozbu dalšího mutování koronaviru, který sužuje planetu už dva roky. "Pandemie není ani zdaleka zažehnaná. S neuvěřitelným globálním šířením omikronu se velmi pravděpodobně objeví nové varianty," prohlásil.

Následující týdny mají být v řadě zemí kvůli nástupu omikronu kritické, a to zejména pro zdravotníky. WHO připouští, že odeznění omikronových vln bude nejspíš znamenat zpomalení pandemie, úplný konec ale zřejmě nenastane.

Související obsah

"Všechno bude v pořádku, ale pouze do té doby, než se neobjeví další varianta, která se bude vyhýbat imunitní odpovědi na předcházející vakcíny," podotkl Anthony Fauci, hlavní poradce amerického prezidenta pro zdravotnictví.

Omikron v těchto dnech nabírá na síle i v Česku. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se bude v populaci šířit přinejmenším do konce února.

Epidemie v Česku zrychluje, očekává se až 50 tisíc případů denně:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz