Koronavirus

Čísla rostou, hospitalizací ubývá. Tři scénáře, jak to bude s covidem dál

Omikronová vlna by u nás podle odborníků měla skončit v polovině února. Co bude pak, v tom jednotní nejsou. Existuje scénář, že se vrátíme k běžnému životu a covid se stane onemocněním na úrovni chřipky. Přestože v to řada odborníků optimisticky doufá, existuje i možnost, že vir zmutuje do horších variant.

Tento týden byla denní čísla nově nakažených oproti minulému týdnu dvojnásobná. Počet hospitalizovaných ale klesá. To zatím potvrzuje, že omikron je sice nakažlivější, jím způsobená nemoc má ale lehčí průběh. "Jsou to čísla, která jsme předpokládali a odhadovali, plní se naše predikce," říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Covid se bude vracet ve vlnách

Někteří odborníci předpokládají vysoké nárůsty případů minimálně do konce ledna. To se může promítnout do počtu hospitalizovaných i zemřelých. Třeba podle virologa Jiřího Černého skončí omikronová vlna v polovině února. Odhadnout další vývoj si nikdo netroufá. "Myslím si, že se musíme připravit na to, že normální život už nebude tak úplně normální třeba jako před rokem 2019, že bude nutno třeba v nějakých vlnách, které zase nebudou tak velké nebo smrtící, nosit roušky, dávat si větší pozor," odhaduje expert na viry z České zemědělské univerzity.

Související obsah

Covid jako běžná respirační nákaza

"Potom by to mělo začít klesat podobně jako v jiných zemích, které byly několik týdnů před námi, a pak by to skutečně mohlo být tak, že bychom mohli začít rozvolňovat," přidává se imunolog Václav Hořejší. "Je tu určitá šance, že když to rychle proletí populací a nevznikne nějaká mutace, tak bychom se mohli dožít toho, že tady bude normální běžná respirační nákaza," doufá epidemiolog Roman Prymula.

Objeví se další varianta

"To nebezpečí, že se objeví nějaká další varianta třeba po půl roce, není úplně malé. Takže ano, optimisticky doufáme všichni, že to jde tím správným směrem, ale rozhodně to není zaručeno," upozorňuje molekulární genetik Jan Pačes.

První případ této varianty covidu-19 se v Česku objevil v polovině prosince minulého roku. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mezi nakaženými převládá od 11. ledna. Data ukazují, že očkovaní neplní nemocnice tak, jako ti, kteří se očkovat nenechali. Ze statistik případů na JIP vyplývá, že očkování mají proti těžkému průběhu ochranný efekt 80 procent a třetí posilující dávka dokonce 87 procent.

K vývoji v Česku se vyjádřil i prezident České lékařské komory Milan Kubek:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz