Domácí

Volnější režim boje s covidem v Česku. Válek připravil jízdní řád rozvolňování

Volnější režim boje s covidem v Česku. Válek připravil jízdní řád rozvolňování
Zdroj: TV Nova

Vláda Petra Fialy (ODS) oproti předchozímu kabinetu Andreje Babiše (ANO) v boji s epidemií sází na zodpovědnost občanů. A volnější režim opatření ve srovnání s minulými měsíci podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) funguje. Resort už připravil plán uvolňování jednotlivých restrikcí, ale v několika scénářích počítá i s případným zpřísňováním.

Už žádný lockdown ani povinné očkování. Předvolební covidové sliby se daří Fialově vládě zatím plnit. Denní přírůstky nakažených sice kvůli omikronu trhají rekordy, zároveň ale převažují lehčí průběhy nemoci, a tak nemocnice ve švech nepraskají.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka současná opatření fungují, spokojený je zejména s testováním ve školách a firmách. "Zachycujeme pozitivní a ti odchází do karantén. Naše odhady se kryjí s realitou," prohlásil. Zároveň stále platí povinnost nosit respirátor v uzavřených prostorách, do hospod, restaurací či kulturních zařízení mohou jen naočkovaní nebo lidé po prodělání covidu. Test stačí těm, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.

Válek připravil několik variant vývoje epidemie, na jejichž základě se budou upravovat protikoronavirová nařízení. "Máme připraveno několik scénářů, které počítají s určitými opatřeními nebo jejich uvolňováním. Veřejnost se o případných změnách dozví vždy po středečních jednáních vlády," řekl TN.cz mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

"Momentálně jsme v situaci, kdy žádné úpravy v nejbližší době v život uvádět nehodláme, určitě nepočítáme ani se zpřísňováním nějakých společenských restrikcí," pokračoval.

Podrobněji popsat vše, co je v příštích týdnech a měsících ve hře, se zdráhá i sám Válek. "Chystáme další opatření, o kterých vás budeme průběžně informovat," řekl pouze.

Podle Jakoba je hlavním cílem tohoto přístupu vyhnout se zmatkům. "Chceme se vyhnout tomu, co dělala předešlá vláda. Změny v opatřeních budeme komunikovat pouze po jejich schválení vládou, aby nevznikal chaos a lidé měli přehled. Platí to jak pro případné zpřísňování, tak případné rozvolňování," uzavřel mluvčí.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zrušení vyhlášky o povinném očkování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz