Zahraničí

Situace na rusko-ukrajinské hranici je vážná! Rusko výrazně dominuje

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je zase o něco blíž. Přečtěte se, jak to na rusko-ukrajinské hranici vypadá a odkud přesně hrozí vpád Ruska na Ukrajinu.

Rusko má na hranici s Ukrajinou momentálně asi 100 tisíc vojáků, tanky, dělostřelectvo a obrněné vozy. Případná invaze by mohla hrozit nejen z území Ruské federace ale i z Běloruska, kde by za pár dnů mělo začít vojenské cvičení ruských vojáků s těmi běloruskými.

Toho by se měly účastnit desetitisíce ruských vojáků. Rusko navíc může zaútočit i přes Krym. Tento původně ukrajinský poloostrov v roce 2014 Rusko anektovalo. Dalším možný útok by mohl přijít přes Donbas, kde už téměř osm let probíhá konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Rusko navíc cvičí v Baltském moři, kam Severoatlantická aliance (NATO) teď vysílá další lodě a letadla, aby posílila obranu pobaltských členů NATO.

Související obsah

Rusko výrazně dominuje ve všech oblastech. Ukrajině ale své vojáky a vybavení nabídla už řada států NATO. O vítězi případného konfliktu je předem jasno. Zatímco Ukrajina pracně oživuje desítky let starou sovětskou techniku, Rusko testuje hypersonické zbraně.

Střela letí sedmkrát rychleji než zvuk a Rusové ji dokážou odpálit i z ponorky. Srovnávat obě armády jen podle čísel je stejně absurdní. Ukrajina má zhruba 2500 tanků starší generace. Rusko jich má téměř desetinásobek. Mezi nimi přísně tajný projekt obrněnce T-14 Armata. Ten dokáže oklamat nebo zničit i nejchytřejší protitankové střely. Na Ukrajinu nyní míří ze západu dodávky amerických protitankových systémů Javelin.

Ruská armáda má kromě technologické a početní převahy možnost využít hned dvě slabiny. Ukrajina nedokáže vést účinnou válku na moři.

Ukrajinci teprve teď dávají dohromady koncepci miniaturního námořnictva složeného z malých a rychlých plavidel. Od Američanů nakupují třeba lodě Mark VI. Nedokážou ale konkurovat flotile z ruských křižníků a jaderných ponorek. Druhou ukrajinskou slabinou je hned po vodě vzduch. Experti odhadují že pokud někdy dojde k invazi, ruské speciální jednotky označí protileteckou obranu a Rusové ji bleskově zničí raketami.

Související obsah

Rusové mají už v současné době na hranicích asi 300 různých raket, včetně nejmodernějšího protilodního systému. Ukrajinci ten svůj sotva dokončili a začínají dodávat armádě. Zatímco ukrajinské dělostřelectvo sází třeba na české houfnice Dana, Rusové dokážou nasadit i termobarické zbraně.

Letadel mají Rusové 15krát víc než Ukrajinci a podle odhadů mohou plně ovládnout vzdušný prostor za několik dnů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz