Koronavirus

Omikron válcuje divadla. Ruší se představení

Česká divadla ruší představení. Omikron a protiepidemická opatření jim posílají herce i celé soubory do karantén. Některá divadla už úplně pozastavila provoz.

Takový počet nemocných divadla snad nikdy v historii nezažila. Omikron a karanténní opatření zasáhlo jak herce, tak například jevištní techniky, rekvizitáře, ale i zvukaře. Divadla tak hojně přesouvají, a dokonce ruší své programy.

"Museli jsme rušit několik představení Louskáčka. To nás velmi mrzelo, protože to byla vyprodaná představení. Poté, co prošla nákaza omikron souborem baletu, se přesunula do činohry. Kvůli nákaze omikron jsme dokonce zrušili premiéru,“ vysvětlil ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

"Vážení diváci, velmi se omlouváme, ale z důvodů onemocnění rušíme až do odvolání všechna představení," zveřejnilo na svém facebooku Divadlo na Vinohradech.

Související obsah

​Grand festival Smíchu v pardubickém divadle tento týden ani nezačal. Program se kvůli nákaze omikronu přesouvá patrně až na květen. "Museli jsme se rozhodnout tento festival přesunout, situace je velmi komplikovaná," oznámil ředitel Východočeského divadla Pardubice Petr Dohnal.

Některá divadla, aby nemusela představení rušit, si dokonce vypůjčují herce na záskok z jiných souborů a měst. "Telefonoval nám herec Martin Leták, že mu vyšel pozitivní test, udělali jsme na představení záskok ještě ten den," upřesnil ředitel divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

V jiných divadlech je i záskok za herce málo. "Včera jsme ještě zahráli 'Jak jsem se ztratil' s rychlým záskokem Pavla Neškudly a výpomocí v jevištní technice, rekvizitách i zvuku. Tento týden už herce a další zaměstnance v karanténě nahradit nedokážeme. Je nám to moc líto, ale musíme zrušit všechna večerní představení do pátku," napsalo na svůj facebook Divadlo v Dlouhé.

Související obsah

​Ztráty divadel jdou podle ekonomů do milionů. "V České republice je odhadem 250 divadel, při průměrné ceně vstupenky 200 korun se počítá se ztrátami okolo 200 milionů korun měsíčně," upřesnil ekonom Petr Studnička.

Divadla se potýkají také s úbytkem návštěvníků a prodejů abonentek. Právě příjmy z nich jsou přitom významnou součástí jejich rozpočtu. A nepomáhají ani slevy. Lidé údajně změnili chování, a tak nekupují vstupenky dlouho před představením, spíš se rozhodují spontánně.

Podívejte se na rozhovor s ředitelem Národního divadla Janem Burianem:

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz