Česká Evropa

EU chce zavést regulace pro internetové giganty. Na trh tak vstoupí i menší firmy

Výkonná místopředsedkyně Evropské komise (EK) a jedna z nejmocnějších žen v Evropě Margrethe Vestagerová přijela do Česka. Jednala například s místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti). Řešili především priority nadcházejícího českého předsednictví v Radě Evropské unie (EU) v oblasti digitalizace.

Digitální transformace, elektronická identita nebo kybernetická bezpečnost, právě to patří mezi priority vlády Petra Fialy (ODS). Měly by to být i priority českého předsednictví v Radě EU v oblasti digitalizace.

"Digitalizace je věc, která by měla sloužit všem občanům, ať už se jedná o sektor zdravotnictví, vládnutí nebo dopravy," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová.

Související obsah

"Věřím, že v nadcházejících měsících i při evropském předsednictví najdeme spoustu společného a že až tu budeme stát za rok, tak se budeme moci podívat zpátky a říci, že společně jsme tuto důležitou práci zvládli," doufá ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Předsednictví Česko převezme v druhé polovině roku. A podle Vestagerové to bude v době, kdy se bude schvalovat důležitá legislativa týkající se například umělé inteligence nebo způsobu, jakým se nakládá s daty občanů. Dánská politička je i eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž a má na starosti přípravu Evropy na digitální věk.

Margrethe Vestagerová dlouhodobě bojuje proti chování mediálních gigantů, jako jsou společnosti Google nebo Meta, dříve Facebook. Činnost těchto společností chce Evropská komise regulovat novou legislativou, která by měla vytvořit férovější podmínky a umožnit vstup na trh i menším firmám.

"Už dlouho viselo ve vzduchu, že potřebujeme pravidla hry, protože všechna pravidla, která platí pro reálný svět, by měla platit i v digitálním prostoru, což se nedělo a neděje. Ten prostor, který Facebook a další vytvořili, já mu říkám 'džungle'," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO).

Související obsah

"Nová právní úprava má nastavit férové a rovné prostředí. Není to tedy regulace pro regulaci, která bude někoho šikanovat, ale umožní těm menším, aby mohli v této oblasti podnikat za stejných podmínek jako velcí giganti," doplnil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Česká republika by měla mít do roku 2026 k dispozici více než 14 miliard korun na rozvoj digitálních dovedností.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz