Domácí

Doprava v řadě měst kolabuje. Kvůli covidu-19 chybí řidiči

Nejméně třetina krajských měst má kvůli covidu-19 problémy s počtem práceschopných řidičů. Některá města tak přešla na prázdninový jízdní řád, někde musí za volant usednout brigádníci nebo zaměstnanci dopravních podniků, kteří běžně pracují v jiných profesích.

V královéhradeckém dopravním podniku z 220 řidičů chybí momentálně 32. Za volantem je tak nahrazují například údržbáři nebo pracovníci dispečinku. Jedním z nich je i pan Rechtorik. Běžně sedí na dispečinku a dohlíží na své kolegy na linkách. Teď je ale i on povolán za volant.

"Pojedu už koncem týdne a pak několikrát příští týden," řekl dispečer a řidič Jiří Rechtorik. Přesto je situace vážná, brigádníci nebo jiné profese všechny spoje nedokážou pokrýt v jedné třetině velkých měst a musí tam přistoupit k omezení jízdních řádů.

Související obsah

Počínaje 26. lednem vyjede ve Zlíně a Otrokovicích méně autobusů a trolejbusů. Kvůli nemocným šoférům začne uprostřed zimy platit jízdní řád jako v době letních prázdnin. Dopravní podnik alespoň přidá několik posilových spojů v určitých časech. "Jsou vykryty exponované časy, to znamená cestování do práce a do školy a pak odpoledne ze školy a z práce," uvedl mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

​Na změny v dopravě cestující upozorňovaly světelné panely na zastávkách. Toho, že by menší množství spojů nepobralo všechny cestující, se ale vedení zlínského dopravního podniku neobává. Podle ředitele je totiž všeobecně vysoká nemocnost.

"V současné době máme zhruba 20% nemocnost. Jsou to karantény, nemoci a vzhledem k tomu, že máme zhruba 60 řidiček, tak i hlídání dětí," řekl ředitel dopravního podniku ve Zlíně Josef Kocháň.

​Obdobná situace bude i v nedaleké Olomouci. Tam vedení dopravního podniku rozhodlo o omezení tramvajových linek 3 a 5. Interval mezi spoji se protáhne na patnáct minut. Počet spojů se sníží i na důležité lince náhradních autobusů X. Ty zajišťují dopravu mezi vlakovým hlavním nádražím a centrem města.

Související obsah

Cestující se o změnách jízdních řádů dozví buď přímo na autobusové zastávce, za sklem autobusů nebo na stránkách příslušných dopravních podniků.

Z 12 krajských měst a Prahy už spoje omezili v šesti a další jsou s kapacitou řidičů na hraně. V Ostravě s tím bojují už dva měsíce. Dopravní podnik zaměstnává 1 059 řidičů a nemocných jich teď je skoro 200. I přes 100 nemocných řidičů v Praze k rušení spojů zatím nepřistupují, ale covid-19 omezil třeba provoz lanovky na Petřín.

Jaká je situace ve Středočeském a Pardubickém kraji? Podívejte se na rozhovor s jejich hejtmany:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz