Domácí

Jízdné v MHD v některých místech zdražuje. PŘEHLED po krajských městech

Městská hromadná doprava v Českých Budějovicích od příštího roku zdraží. Cena celodenní jízdenky se zvýší o 50 procent. Důvodem je prý pokles tržeb a zvyšující se náklady na provoz. Přečtěte si, jak jsou na tom ostatní krajská města a Praha.

O zdražení jízdného v českobudějovické městské hromadné dopravě rozhodlo vedení města. Podle něj je kvůli rostoucím nákladům na provoz zdražení nevyhnutelné.

Celodenní jízdné se zvýší z 50 na 75 korun, tedy o 50 procent. Hodinová jízdenka zdraží z 16 na 20 korun. Už zakoupené předplacené jízdenky budou cestujícím platit až do konce jejich platnosti. V případě, že si cestující do zásoby nakoupili jednotlivé jízdenky, budou mít možnost si je s doplatkem vyměnit v informačních kancelářích dopravního podniku.

České Budějovice nejsou jediným městem, které se rozhodlo jízdné zdražit. Od srpna se ceny zvýšily také v Praze, 30minutová jízdenka zdražila z 24 na 30 korun. Celodenní jízdné podražilo o 10 korun.

Související obsah

Plzeňskému dopravnímu podniku stoupnou roční náklady na elektřinu o 100 až 150 procent, tedy až o 40 milionů korun. Na příští rok zatím podraží o 3,2 procenta, ale to nesouvisí s růstem cen energií a pohonných hmot. O zdražení uvažují i další města, třeba i Brno.

"V případě DPMB zvýšení cen energií (nafta, elektřina, plyn) znamená nárůst nákladů v příštím roce o více než 250 milionů korun. Informovali jsme o této situaci vedení města a očekáváme, jaké zaujme stanovisko. Navrhli jsme tři možná řešení situace – zvýšení jízdného, snížení přepravního výkonu nebo navýšení kompenzace ze strany města. Podle prvních informací vedení města nechce jít cestou zdražování jízdného, o definitivním stanovisku má jednat Rada města Brna," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Situaci pečlivě sledují v Karlových Varech. "Budeme velmi pečlivě monitorovat, zdali zdražování bude pokračovat, či zdali se jedná o krátkodobý výkyv v těchto cenách a následně k tomu, po dohodě s jediným akcionářem, tedy městem Karlovy Vary, zaujmeme postoj," přiblížil místopředseda představenstva karlovarského dopravního podniku Lukáš Siřínek.

Naopak třeba v Ústí nad Labem dopravní podnik zatím zvýšení jízdného nenavrhl. V Olomouci o zdražení uvažují až na přelomu let 2022 a 2023. Ani ve Zlíně, Jihlavě či Liberci o navýšení cen neuvažují.

Související obsah

​V Ostravě se náklady na pořízení elektřiny a plynu mohou zvednout o 100 až 150 milionů korun. "Aktuálně hledáme nejvhodnější řešení spolu s vedením města. Nechceme v tuto chvíli předjímat výsledek. Zatím v souvislosti se situací týkající se cen energií o zdražování jízdného nebo například o omezování spojů neuvažujeme," sdělila mluvčí ostravského dopravního podniku Tereza Šnoblová.

V Pardubicích například cena roční jízdenky dokonce klesla. "Zdražování jízdného neplánujeme. Poslední úprava jízdného proběhla 1. září 2021 u jednorázových i časových jízdenek," okomentovala mluvčí pardubického dopravního podniku Jitka Malinská.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz