Koronavirus

Nakažených rychle přibývá, pacientů je ale málo. Nevydrží to, varují odborníci

Nakažených rychle přibývá, pacientů je ale málo. Nevydrží to, varují odborníci
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Počty nově nakažených koronavirem strmě rostou, pacientů v nemocnicích zatím tolik nepřibývá. Redakce TN.cz proto oslovila dva odborníky s tím, jak se bude pandemie v Česku v následující době vyvíjet.

Ačkoliv v pondělí podle ministerstva zdravotnictví přibylo asi 30 tisíc nových případů koronaviru, počty pacientů v nemocnicích mají za posledních 15 dní až na výjimky sestupnou tendenci, u vážných případů je pokles ještě jasnější, byť mírnější. Aktuálně je v nemocnicích 1 695 pacientů, z toho 207 na JIP.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ale očekává, že se nemocnice začnou více plnit. "Ono to vždy je s určitým zpožděním, protože nějakou dobu trvá, než je ten stav natolik vážný, že vyžaduje hospitalizaci. Epidemie se zatím šíří mezi mladou a střední generací a teprve v těchto dnech začíná zasahovat lidi ve vyšších věkových kategoriích, kteří jsou náchylnější k těžkému průběhu," řekl pro TN.cz.

S tím souhlasí i epidemiolog Roman Prymula. "Nedá se očekávat, že by počty pacientů v nemocnicích zůstaly nízké. V podstatě 1,5 procenta lidí, kteří jsou pozitivní, v nemocnicích končí a dá se očekávat, že se zpožděním 14 dnů za tou vlnou půjde nárůst požadavků na hospitalizaci. Průběh omikronu je obecně výrazně lehčí než u předcházejících variant, i tak někteří lidé mohou skončit i na jednotkách intenzivní péče a budou tam nepochybně i úmrtí," vyjasnil.

Související obsah

​Kubek pevně věří, že nárůst nebude tak velký, jako byl ve vlně loni na jaře či na podzim a že následky nebudou stejné. Omikron totiž častěji postihuje horní cesty dýchací a méně často způsobuje zápaly plic. "Roli hraje také to, že 63 procent populace je naočkováno, byť pouhá třetina populace má třetí dávku. Část společnosti také nemoc prodělala, přeci jenom nějakou kolektivní imunitu máme," dodal. Ani Prymula neočekává, že by se nemocnice měly přeplňovat.

Kubek naopak problém vidí v rostoucím počtu nakaženého zdravotnického personálu. Minulý týden onemocnělo 2 800 zdravotníků, z toho 600 lékařů.

Mezi nově nakaženými je kvůli omikronu vysoký počet reinfekcí. "Těch prokázaných reinfekcí je asi 15 procent všech případů, ve skutečnosti jich asi bude víc, protože se dá očekávat, že reinfekce budou probíhat s minimálním příznaky a lidé se tak nebudou testovat. Jsou i reinfekce po třetím očkování, i když vzácné," přiblížil.

Pondělní nárůst byl rekordní. Laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz