Zahraničí

Obavy z invaze Rusů na Ukrajinu rostou. Konflikt nelze vyloučit, tvrdí expert

Napětí na Ukrajině roste. Rusko má na hranicích už přibližně 130 tisíc vojáků, kteří jsou připravení do země vtrhnout. Podle bezpečnostního analytika Pavla Havlíčka nelze vyloučit vojenský konflikt.

Rusko má na hranicích s Ukrajinou už přibližně 130 tisíc vojáků, tanky, dělostřelectvo a obrněné vozy. "Ta situace vůbec není dobrá. Pokud se díváme, jakým způsobem Rusko shromáždilo svá vojska kolem hranic, tak je pravdou, že Ukrajina je ze severu, jihu a východu ohrožovanou zemí," uvedl pro TN LIVE analytik výzkumného centra AMO (Asociace pro mezinárodní otázky) Pavel Havlíček.

Podle Havlíčka jsou navíc vojáci připravení na Ukrajinu vtrhnout. Případná invaze by navíc mohla hrozit nejen z území Ruské federace, ale také Běloruska. Tam za pár dnů začne vojenské cvičení ruských vojáků s těmi běloruskými.

Související obsah

Pozitivně vnímají odborníci krok Spojených států amerických. Tamní ministr obrany Lloyd Austin totiž uvedl do zvýšené pohotovosti 8 500 vojáků právě kvůli situaci na Ukrajině. "Je to něco, co by zkrátka mohlo přimět sousedy Ukrajiny k nějakému uklidnění. Podpora a přesun 8 500 amerických vojáků může tu situaci pro nás jenom zlepšit," vysvětlil Havlíček.

Upozornil však, že stále hrozí vojenský konflikt. "Já si myslím, že ho nemůžeme vyloučit. Vidíme, jaký je potenciál pro eskalaci. Rusko se snaží využít slabin Západu. Ten stále není schopný se na Ukrajině vojensky angažovat, to Rusové pečlivě vnímají," doplnil Havlíček.

Dle expertů by se ale situace mohla uklidnit. "Zvládli jsme zatím Rusko udržet u vyjednávacího stolu. Zatím je reálná varianta toho, že se ho podaří diplomaticky uklidnit, aby situace neeskalovala," myslí si Havlíček.

Související obsah

Kladně navíc Havlíček hodnotí přístup České republiky. "Snažíme se přistupovat konstruktivně a tlačit na Rusko, abychom ho dovedli k deeskalaci. I to, že ministr Jan Lipavský plánuje cestu na Ukrajinu, je dobrým signálem. Je důležité, aby se prohlubovaly kontakty. Česko dělá, co může a umí," uzavřel Havlíček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz