Naše Česko

Znojmo pomáhá bezdomovcům. Za úklid jim město rozdává stravenky

Organizace, které se starají o bezdomovce, upozorňují na to, že za pandemie se mnohem více lidí dostává na sociální dno. Znojmo teď přišlo s nápadem, jak mohou nejchudší lidé pomáhat ve městě a sami si přivydělat. Za stravenky uklízejí v ulicích odpadky.

Opuštěné budovy kousek od hlavního nádraží jsou ostudou Znojma, místo hyzdí odpadky rozházené do širokého okolí. "Je to tam hrozné. Když na nádraží přijedou turisti, tak je to ostuda," myslí si vedoucí organizace Karel Dvořák.

Doupě narkomanů začala ve středu čistit skupina bezdomovců. Do akce se zapojil i Pavel, který je už 12 let na ulici. Za hodinu práce dostane dvě stravenky. "Koupím si za ni večeři a dám si jedno pivo," popsal svůj plán Pavel.

Související obsah

Akce se koná už potřetí a bezdomovci znovu ukázali, že práce se neštítí. "Odvezli jsme už půl tuny odpadu, celkem 70 pytlů," řekl ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.

Brigádníci se do tak špinavé práce nehrnou, zato lidé bez domova jsou vděční za každé přilepšení. Po hodině práce dostávají zaslouženou odměnu. Znojmo letos na stravenky pro bezdomovce vyčlenilo 150 tisíc korun. Akce je tak úspěšná, že ji chce zorganizovat dalších pět měst.

Terénní pracovníci potvrzují, že pomoc bezdomovcům bude potřeba. Už teď se kvůli covidu-19 jejich řady rozrůstají. Jedním z covidových bezdomovců je i pan Karel, na ulici je šestý měsíc. "Jednou jsem nezaplatil nájem na ubytovně, žena byla v nemocnici, a tak jsem zůstal sám," vysvětlil Karel.

Finanční problémy bude v tomto roce řešit mnohem více lidí i kvůli rychle rostoucím cenám bydlení, potravin a energií.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz