Domácí

Praha ruší stanoviště drožek, provozovatelé vyrazili demonstrovat

Praha od roku 2023 ruší stanoviště drožek na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, podle odborníků koně ve městě trpí. Provozovatelé koňských povozů s tím ale nesouhlasí a rozhodli se proti zrušení své činnosti demonstrovat.

Provozovatelé koňských povozů vyrazili ve čtvrtek dopoledne demonstrovat před pražský magistrát. Zákaz drožek na Staroměstském náměstí a ve Stromovce by podle fiakrů totiž znamenal smrt pro zhruba 100 koní, jelikož by je museli prodat na jatka.

"Znamenalo by to stejně jako v 50. letech pro lidi tragédii. Zejména pro řadu rodin, protože kůň je součást rodiny. Přes sto koní by muselo někam odejít," řekl předseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy Josef Kočovský.

Související obsah

​Podle Kočovského jsou momentálně koně na pastvinách, kde v lednu, únoru a březnu odpočívají. "Pokud se něco nezmění, tak by měli začít vyjíždět od prvního dubna," dodal Kočovský.

Za drožkaře se postavil i známý herec Jiří Krampol, ale i opoziční zastupitelé. "Vždyť to sem patří po staletí, je to součást folkloru toho města. Nechápu, co komu na tom vadí. Ty kavárničky, to je to nádherný, co tady zbývá," prohlásil Krampol.

"Ten cech povozníků je od roku 1598 a jednou je zrušili komunisti ve 49, jestli se chce koalice přidat ke komunistům, tak mají nakročeno," okomentoval zastupitel Patrik Nacher (za ANO). "Je otázka, jestli je správné, že kůň tahá od rána do večera kočáry," řekl pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).

​Podle odborníků koním ve městě vadí zejména špatný vzduch, teploty a především tvrdý podklad cest a chodníků. Pražský magistrát se tak rozhodl, že jejich stanoviště zakáže. Ke stejnému kroku se už odhodlaly také světové metropole jako například Barcelona, Řím nebo Londýn.

Štáb TV Nova se bez oznámení vydal na ustájené koně podívat. "Koně jsou na boxech, mají vyteplené turnajové boxy, mají i rohože, slámu, piliny pro lepší odvod moči, v zimě jim je i teplo," popsala ošetřovatelka.

Reportér Jan Zálužský se vydal přímo do centra Prahy:

 

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz