Koronavirus

Omikron válcuje mateřské školky. Kvůli nedostatku učitelek zavírají

Covidová vlna ničí mateřské školy napříč republikou. Například v Ústeckém kraji už hygienici ztratili přehled, kolik tříd nebo celých školek je uzavřených. Na některých místech chybí až polovina učitelů.

Ve čtvrtek si v ústecké školce děti mohly hrát naposledy. Do úterý musejí zůstat doma. Onemocnělo už tolik učitelek, že by je neměl kdo hlídat. Něco takového tam nepamatují ani ze zatím poslední silné, podzimní covidové vlně.

V mateřské škole pro nejmenší děti v Ústí nad Labem chybí polovina učitelek. V pátek se školka zavře úplně. "Do karantény půjde celá školka, protože byl kontakt napříč třídami. Dětí je hodně, ale personálu málo. To nás začalo tížit tento týden," vysvětlila ředitelka Soukromé mateřské školy Ivana Holasová.

Související obsah

​V každém ze sedmi ústeckých okresů jde o desítky uzavřených školek nebo jednotlivých tříd. A každým dnem jich přibývá. Přesná čísla tak neznají ani hygienici. "Protože se neustále mění. Neustále těch školních zařízení přibývá. Ale jsou to desítky zařízení,“ uvedla ředitelka krajské hygieny Lenka Šimůnková.

I v jižních Čechách je v některých školkách většina dětí a učitelů nemocných, nebo v karanténě. "Aktuální docházka dětí je jen asi 30 až 40 procent. Větší problém je v nedostatku personálu, sháníme brigádníky," řekl učitel 11. mateřské školy z Písku.

Podobná situace je na Plzeňsku. Tam se sice zatím nemusely zavírat celé školky, ale téměř všechny mají akutní nedostatek personálu. Při zhoršení situace by rodiče čekalo zřejmě čerpání ošetřovného. Krizové ošetřovné se týká dětí do 10 let. Rodiče mají nárok až na 80 procent platu.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz