Domácí

EMA schválila nový lék na covid-19. Je účinný i proti omikronu

Evropská léková agentura (EMA) ve čtvrtek schválila tabletky Paxlovid proti covidu-19 od společnosti Pfizer. Pilulky jsou určené pacientům, kteří spadají do rizikových skupin a mají tak vysokou šanci na hospitalizaci. O jejich schválení informovala agentura AFP.

EMA ve čtvrtek schválila tablety Paxlovid pro použití při léčbě covidu-19 u dospělých osob, které spadají do rizikových skupiny. Lék by se mohl stát důležitým a efektivním nástrojem v boji s covidem-19, musí jej ale ještě schválit Evropská komise. O rozhodnutí orgánu přinesla zprávu zpravodajská agentura AFP.

Lék nepomáhá zamezit nákaze covidem-19, je doplňkem ke stávající léčbě a očkování. Paxlovid je kombinací antivirotik nirmatrelvir a ritonavir. Je účinný i proti variantě omikron, potvrdily to tři různé testy společnosti Pfizer. Pacient musí brát dvakrát denně dvě tablety nirmatrelviru a jednu ritonaviru, berou se pět dní za sebou.

Související obsah

"Paxlovid snížil u vysoce rizikových pacientů risk hospitalizace či smrti ve srovnání s placebem o 90 procent. Musel ale být podán do pěti dnů od začátku symptomů," uvedl minulý týden šéf výzkumu farmaceutického koncernu Mikael Dolsten.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz