Počasí

VÝSTRAHA: Vítr bude ještě silnější! Česko zasáhne vichřice Nadia

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pátek výstrahu před velmi silným větrem, který by měl Česko zasáhnout v neděli. V některých oblastech navíc napadne až 10 centimetrů nového sněhu. Příčinou silného větru je blížící se vichřice Nadia.

Výstraha před silným větrem s rychlostí až 110 kilometrů za hodinu platí pro celé Česko. Podle meteorologů se očekává poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Hrozí také nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvrácenými stromy.

Meteorologové zároveň doporučují nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení.

Související obsah

V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry a dodržovat pokyny horské služby.

Příčinou silného větru je podle meteoroložky Dagmar Honsové blížící se vichřice Nadia, která do Česka připutuje z Německa. "Tato tlaková níže bude postupovat ze Severního moře přes Skandinávii až po Pobaltí. Na větrné počasí se během víkendu připravují nejen u nás, ale také na severovýchodě Německa, v Polsku, na severu Velké Británie a na jihu Skandinávie," informovala Honsová.

"Nejsilnější nárazy u nás naměříme v neděli na přechodu studené fronty. Vyskytovat se opět mohou i zimní bouřky. Větrné počasí nás bude provázet také v první polovině příštího pracovního týdne," dodala meteoroložka.

Související obsah

Silný vítr by pak následně měl foukat i během pondělí, a to především v Jihomoravském kraji (Veselí nad Moravou), Olomouckém kraji (Hranice, Lipník nad Bečvou), Zlínském kraji (Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Luhačovice, Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Vsetín, Zlín), Moravskoslezském kraji (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov).

Výstraha před silným větrem Zdroj: ČHMÚ

​Od pátečního rána navíc platí výstraha před sněhem. Místy napadne až 10 centimetrů nové sněhové pokrývky. Výstraha platí pro Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký kraj (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Vrchlabí), Pardubický kraj (Králíky, Žamberk), Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Rýmařov).

Podívejte se na nejbližší výhled počasí:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz