Koronavirus

V pondělí se rozdává vysvědčení. Někteří žáci ho ale zatím nedostanou

V základních a středních školách se v pondělí předává pololetní vysvědčení. Někteří žáci si na něj ale kvůli epidemii covidu-19 budou muset ještě několik dnů počkat. Část dětí je nemocná nebo v karanténě, další bude muset nejprve projít pravidelným testováním na koronavirus.

Minulé pondělí odešlo ze školy domů kvůli pozitivnímu antigennímu testu téměř 30 tisíc žáků, u zhruba poloviny z nich nákazu potvrdily PCR testy. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) má ale vlna epidemie koronavirové varianty omikron vrcholit až tento týden. I proto se dá předpokládat, že v pondělí bude přístup do tříd odepřen dalším tisícovkám žáků.

Kromě pozitivně testovaných si nebudou moci vyzvednout pololetní vysvědčení ani děti nemocné nebo v karanténě. Počkají si tak ještě několik dnů.

Související obsah

Slavnostního předávání vysvědčení se poprvé coby ministr školství zúčastnil i Petr Gazdík (STAN). Ten zavítal do základní a střední školy pro sluchově postižené v Holečkově ulici v Praze 5.

V pondělní Snídani s Novou Gazdík potvrdil, že koronavirová situace v Česku vrcholí. Věří ale, že brzy nastane zlom. "Predikce říká, že situace by se v příštích týdnech měla zlepšovat," prohlásil.

​Podle něj jsou na tom (co se počtu nakažených týče) aktuálně nejhůře školy v Praze. Pro plošné zavírání školských zařízení ale není. "Naší snahou je, aby se školy zavíraly co nejméně a aby o tom rozhodovali jednotliví ředitelé škol a hygieny v místě. I kdyby jen několik okresů mělo být otevřených, stále to stojí za to," prohlásil.

Ministerstvo školství podle něj nezvažuje ani prodloužit jarní prázdniny. Řešení Gazdík vidí spíše v tzv. pandemickém ředitelském volnu. To umožňuje vyhlásit volno až na 10 dnů, pokud školy nedokážou zařídit ani distanční výuku. Zákon by měl tento týden schválit Senát.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz