Koronavirus

Očekávaná vakcína proti covidu míří do Česka. Už si o ni můžete zažádat

Od 1. února se zájemci mohou předem registrovat k očkování proteinovou vakcínou od společnosti Novavax. Nuvaxovid je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vhodný pro všechny, kteří se z nějakého důvodu obávali očkování modernějšími mRNA vakcínami. Ochrana má být stejně účinná.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila očkování proti covidu-19 proteinovou vakcínou Nuvaxovid od společnosti Novavax. První Češi by se očkovací látky mohli dočkat už na konci února, ministerstvo zdravotnictví zatím spustilo předregistraci.

Dvoudávková vakcína s intervalem 21 dní mezi dávkami je primárně určena pro základní vakcinaci dospělých, tedy nikoliv pro posilující dávky. "Jsem rád, že tady bude další vakcína schválená Evropskou lékovou agenturou. Schválení agenturou EMA jasně dokazuje, že vakcína je účinná, bezpečná a poskytuje největší možnou ochranu před závažným průběhem onemocnění covid-19," uvedl Válek.

Související obsah

​​Zájemci o vakcínu se standardně zaregistrují přes centrální registrační systém a zvolí kraj a okres, ve kterém si přejí být očkováni. Podle počtu žádostí pak budou vakcíny rozdělovány mezi kraje a budou určena očkovací místa, kde se bude Nuvaxovidem očkovat. Objednávat vakcínu mohou do svých ordinací i praktičtí lékaři.

Nuvaxovid je tzv. proteinová vakcína, která podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) obsahuje v laboratoři vyrobený spike protein. Určena bude pro lidi starší 18 let. Podle Válka by ji mohli ocenit zejména lidé, kteří ještě vakcinaci proti covidu-19 nepodstoupili. "Je vhodná pro všechny ty, kteří se z nějakých důvodů ještě nechtěli nechat očkovat a mají obavy z těch modernějších mRNA vakcín. A také pro ty, co si chtěli vybrat klasickou vakcínu, která je navíc částečně vyráběna na území České republiky, tak si myslím, že tato vakcína pro ně bude sloužit," uvedl Válek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz