Koronavirus

Vedlejší příznaky po očkování? Za většinu může málo známé nocebo, tvrdí vědci

Vedlejší příznaky po očkování? Za většinu může málo známé nocebo, tvrdí vědci
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Vedlejších účinků, které se po očkování proti covidu-19 objevily, je velké množství. Vědci však nyní tvrdí, že většinu nežádoucích reakcí, které lidi pociťovali, nezpůsobila samotná vakcína, ale takzvaný nocebo efekt.

Nocebo efekt je opakem známého placeba. Jeho účinky tedy pociťujeme v případě, že očekáváme negativní reakci na lék. Tu pak zažijeme i přesto, že léčivá látka dané příznaky nezpůsobuje, informuje Guardian.

Vědci z USA zkoumali data z 12 klinických studií vakcín proti covidu-19 a zjistili, že nocebo efekt mohl za zhruba 76 procent všech běžných nežádoucích reakcí po první dávce a za téměř 52 procent po druhé dávce.

Související obsah

​Zjištění tak naznačují, že podstatná část mírnějších vedlejších účinků, jako je bolest hlavy, únava a bolest ruky, není způsobena vakcínou, ale psychickými faktory, jelikož člověk přesně tyto reakce očekává.

S ohledem na výsledky výzkumu vědci tvrdí, že lepší veřejné informace o nocebo efektu mohou zlepšit rychlost očkování tím, že sníží obavy, kvůli kterým někteří lidé stále váhají. "Říct pacientům, že očkování, které podstupují, má vedlejší účinky podobné placebu, může ve skutečnosti snížit jejich úzkost a donutit je přemýšlet nad vedlejšími účinky," řekl Ted Kaptchuk z lékařské fakulty Harvardovy univerzity.

V České republice nahlásilo nežádoucí reakce po očkování přes 10 tisíc lidí. Ve většině případů se jednalo o bolest hlavy, bolest v místě v pichu, horečku, únavu a slabost. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz