Zahraničí

Válka na Ukrajině by tvrdě zasáhla naši ekonomiku. Zdražily by energie či pečivo

Pozornost celého světa je aktuálně zaměřena na ukrajinsko-ruské hranice. Na možný konflikt se připravuje i Česko. Válka jen pár set kilometrů od českých hranic by zasáhla hlavně naši ekonomiku. Vzájemný obchod s Ukrajinou rok od roku roste. Země k nám dodává například obilí. Přes Ukrajinu proudí ropa, plyn, v Česku pracuje zhruba 150 tisíc Ukrajinců. V úterý kvůli situaci na Ukrajině jednala také Bezpečnostní rada státu.

Rusko-ukrajinská hranice je od nás vzdálena zhruba 1000 kilometrů. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem by se ale výrazně dotknul prakticky každého z nás.

Energie

Jen loni se přes Ukrajinu přepravilo do Evropy přes 42 miliard kubíků plynu z Ruska. "Evropa je závislá na ruském plynu až do výše čtyřiceti procent celého toho bloku, takže samozřejmě by české domácnosti pocítily zvýšení těch cen," okomentoval situaci analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Související obsah

​Podobné by to bylo s ropou. Podle odhadů bychom si za benzín a naftu pořádně připlatili, a to až 45 korun za litr. "Také české jaderné elektrárny používají uran, který je zpracovaný v Rusku. Nicméně podle nejrůznějších informací ty zásoby uranu vystačí nejméně na tři roky," uvedl politolog Jiří Pehe.

Obchod a pracovní síla

"Ukrajina a Rusko dodávají takřka třetinu světových zásob obilí, takže by v důsledku konfliktu, pokud by byly přerušeny vývozy do světa, došlo ke zdražení mouky i pečiva," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Rusko i Ukrajina jsou pro nás také důležitými trhy. Třeba v oblasti výroby zemědělských strojů by to mohlo znamenat propouštění u některých českých zaměstnavatelů. Firmy se navíc obávají, že se řada ukrajinských zaměstanců kvůli válce může vrátit do své vlasti a ony tak přijdou o levnou pracovní sílu.

Související obsah

​"Odliv ukrajinských pracovníků povede k dalšímu tlaku na růst mezd v České republice, což je sice dobře pro české pracovníky, ale špatně pro české zaměstnavatele, protože ti musí platit stále více na mzdách. Kvůli tomu se také roztáčí kola inflace," upozorňuje Kovanda.

"Mohlo by skutečně docházet k odlivu zaměstnanců, nicméně z dlouhodobějšího pohledu by spíše Ukrajinci pak utíkali z války do západní Evropy a to by znamenalo příležitost pro to zaměstnávat Ukrajince i na českém pracovním trhu," predikuje ekonom Štěpán Křeček.

Zároveň se musí Evropa připravit na velkou migrační vlnu z Ukrajiny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v úterý po jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že je připraven vyslat policisty na slovensko-ukrajinské hranice. Odborníci se také obávají případného masivního kybernetického útoku ruských hackerů na českou infrastrukturu.

Související obsah

Vojenská pomoc

Česko nabídlo pomoc Ukrajině už minulý týden, když na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) vláda schválila darování čtyř tisíc kusů dělostřeleckých granátů ukrajinské armádě. Připravena je prý také vojenská chemická jednotka, která by mohla být na Ukrajinu vyslána v případě eskalace konfliktu.

"Já zatím nevidím důvod vysílat další vojáky, protože diplomatická jednání jsou v plném proudu a já zastávám názor využít všech diplomatických prostředků, aby došlo ke zklidnění té situace," řekl předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO).

Na tom se shodla i Bezpečnostní rada státu. Zároveň potvrdila, že Ukrajina o další pomoc zatím nepožádala.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz