Domácí

Vláda chystá novinku v digitalizaci, všechny doklady budou v jedné aplikaci

Občanské a řidičské průkazy a nebo cestovní pasy bychom mohli už příští rok mít v jedné mobilní aplikaci. Cílem nové vlády je digitalizace státu, která by měla zjednodušit i fungování úřadů. Podle některých ekonomů to má i stinnou stránku. O práci by v následujících letech mohly přijít tisíce lidí.

Jedna chytrá mobilní aplikace a v ní veškeré osobní doklady. Kromě občanky nebo pasu v ní může být třeba i rodný list nebo zbrojní průkaz.

"Je fajn, že by to bylo všechno na jednom místě a měla bych to pořád s sebou," říká na chystané novinky žena oslovená v anketě televize Nova. Další oslovení si nemyslí, že je to dobrý nápad nebo se zamýšlí nad tím, jak by změny fungovaly v reálu.

Související obsah

Speciální aplikace už existuje – jmenuje se eDokladovka a má být zabezpečena podobně jako třeba bankovní aplikace. Je dílem Státní tiskárny cenin a fungovat má na podobném principu jako covid pasy  tedy QR kódu, který třeba policista naskenuje. Následně se mu zobrazí informace.

"Česká republika může jít cestou toho technologického řešení a já věřím, že rok 2023 je reálný," myslí si ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

Nutností bude sladit systém evidence dokladů s ostatními státy Evropské unie. Kdo se nebude chtít vzdát třeba plastového řidičského a občanského průkazu, může je klidně používat dál.

Levnější varianta pro státní kasu

Přechod na digitální podobu dokladů má být zatím dobrovolný. Státní kase by podle odborníků z dlouhodobého hlediska pořádně odlehčil.

"Při digitalizaci ty náklady počáteční jsou samozřejmě vyšší, než když zůstaneme u toho stavu s lidmi z masa a kostí. Je to jednorázová investice a pak už to jenom levně udržujete v chodu," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

"Sjednotí se komunikace mezi úřady a lidé už nebudou muset vyplňovat pořád dokola stejné údaje," dodává ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Zástupci vlády se v úterý kvůli digitalizaci ekonomiky sešli s představiteli zhruba padesáti velkých firem. Podle Hospodářské komory jsou nutné změny.

"Zjednodušení zakládání firem, přilákání kapitálu, rychlá orientace, jednoduchá regulace," vypočítává Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory.

"Digitální ekonomika má poměrně velký podíl na maloobchodu, dneska to je téměř 20 procent. Minulý rok to bylo 226 miliard obratu a zaměstnává stovky tisíc lidí," vysvětluje Simona Kijonková, ředitelka Zásilkovny.

Do Česka na podporu digitalizace po koronaviru aktuálně z Evropské unie míří necelých 28 miliard korun

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz