Koronavirus

Do Česka míří nová vakcína proti covidu Nuvaxovid. Co o ní víme?

Do Česka míří nová vakcína proti covidu Nuvaxovid. Co o ní víme?
Zdroj: TV Nova

Od 1. února se zájemci mohou předem registrovat k očkování proteinovou vakcínou od společnosti Novavax. Vakcína Nuvaxovid obsahuje typ proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a který byl vyroben v laboratoři. Je tak vhodná především pro ty, kteří mají obavu z modernějších mRNA vakcín. Ochrana má být stejně účinná.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila očkování proti covidu-19 proteinovou vakcínou Nuvaxovid od společnosti Novavax. První Češi by se očkovací látky mohli dočkat už na konci února, ministerstvo zdravotnictví zatím spustilo předregistraci.

Vakcína Nuvaxovid se podává ve dvou dávkách, a to s odstupem 3 týdnů. Určena je především pro základní vakcinaci dospělých, tedy ne pro posilující dávky.

Jak vakcína působí?

Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vakcína Nuvaxovid působí tak, že organismus připraví na to, aby byl sám schopen bránit se proti onemocnění covid-19. Obsahuje typ spike proteinu, který byl vyroben v laboratoři. Vakcína obsahuje také adjuvans látku, která pomáhá posilovat reakci imunitního systému na vakcínu a která je nezbytná k tvorbě samotné vakcíny.

"Když je člověku podána tato vakcína, jeho imunitní systém identifikuje protein ve vakcíně jako cizorodý, a vytvoří tak proti němu přirozenou obranu. Jestliže se očkovaná osoba později setká s virem SARS-CoV-2, její imunitní systém rozpozná spike protein na viru, a bude tak připraven se proti němu bránit. Protilátky a imunitní buňky mohou chránit osoby před onemocněním covid-19 tím, že spolupracují na zabíjení viru, zabraňují jeho vstupu do buněk těla a ničí infikované buňky," uvedla mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.

Související obsah

Jaká je účinnost vakcíny?

Dosavadní výsledky hlavních studií prokázaly, že vakcína Nuvaxovid je účinná při prevenci onemocnění covid-19 u dospělých. Studie se zúčastnilo více než 45 tisíc lidí, přičemž v první fázi testů bylo dvěma třetinám lidí podáno placebo.

První studie, která byla provedena v Mexiku a ve Spojených státech, prokázala účinnost 90,4 procenta. Druhá studie (provedená ve Velké Británii) následně prokázala účinnost 89,7 procenta. Celkově tak obě studie ukazují účinnost zhruba 90 procent s tím, že však v současné době stále chybí data ohledně omikronu.

Vakcína Nuvaxovid může být podána i lidem, kteří už onemocnění covid-19 prodělali, zároveň ale není dostatek údajů, aby bylo možné potvrdit, jak dobře u nich vakcína funguje.

Mohou být očkovány těhotné a kojící ženy?

Studie na zvířatech neprokázaly žádné škodlivé účinky v těhotenství, avšak údaje o podávání vakcíny Nuvaxovid během těhotenství jsou omezené. Ačkoli neproběhly žádné studie zaměřené na kojení, v souvislosti s kojením se žádné riziko nepředpokládá. Rozhodnutí o tom, zda vakcínu podat těhotným, je třeba učinit po důkladné konzultaci s lékařem, který zváží možné přínosy a rizika.

Vedlejší účinky

Mezi nejčastější nežádoucí účinky vakcíny Nuvaxovid patří obvykle bolest hlavy, pocit na zvracení, bolest svalů a kloubů, bolest v místě injekce a únava. Tyto příznaky postihovaly více než jednoho člověka ze sta. Další nežádoucí účinky jsou zarudnutí a otok v místě injekce, horečka, zimnice a bolest končetin, které se vyskytly u méně než jednoho člověka ze sta.

Související obsah

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila vakcínu Nuvaxovid ke schválení kvůli tomu, že poskytuje vysokou úroveň ochrany proti covidu-19, což je v současné době pandemie potřebné. Hlavní klinické studie navíc ukázaly, že vakcína má účinnost přibližně 90 procent a většina nežádoucích účinků je mírná až středně závažná, přičemž účinky odezní během několika dní.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) proto rozhodla, že přínosy vakcíny Nuvaxovid převažují nad jejími riziky a že lze vakcínu doporučit k registraci v EU. Vakcína je však doporučena pouze k předběžné registraci, takže firma Novavax stále musí dodat další potřebná data.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by mohli vakcínu ocenit zejména lidé, kteří ještě vakcinaci proti covidu-19 nepodstoupili. "Je vhodná pro všechny ty, kteří se z nějakých důvodů ještě nechtěli nechat očkovat a mají obavy z těch modernějších mRNA vakcín. A také pro ty, kteří si chtěli vybrat klasickou vakcínu, jež je navíc částečně vyráběna na území České republiky, tak si myslím, že tato vakcína pro ně bude sloužit," řekl ministr.

V úterý začala registrace na očkování vakcínou Nuvaxovid. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz