Koronavirus

WHO: Evropa stojí na prahu konce pandemie. Musí ale učinit jeden důležitý krok

WHO: Evropa stojí na prahu konce pandemie. Musí ale učinit jeden důležitý krok
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Ředitel evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge uvedl, že Evropa pravděpodobně vstupuje do konečné fáze pandemie koronaviru. Země starého kontinentu podle něj mají jedinečnou možnost převzít konečně nad virem kontrolu. Aby se to ale stalo, je podle něj zásadní správně přerozdělovat vakcínu proti covidu-19, aby se zvyšovala proočkovanost napříč celým světem.

Na jaře před dvěma lety na tom byla Evropa z epidemického hlediska nejhůř na světě. Karta se ale obrátila a evropským zemím se konečně začalo blýskat na lepší časy. Kontinent pravděpodobně stojí na prahu konce pandemie, uvedl Kluge na čtvrtečním brífinku, kde novinářům sdělil, že počet nových úmrtí na covid začal klesat.

Evropské státy podle něj mají "jedinečnou příležitost" převzít kontrolu nad šířením nákazy, a to díky třem faktorům –⁠ vysoké úrovni imunity napříč společností v důsledku očkování a prodělání infekce, tendenci viru se pomaleji šířit v teplejším počasí a omikronové variantě, která způsobuje méně závažný průběh onemocnění.

Související obsah

​"Toto období je třeba vnímat jako příměří, které by nám mohlo přinést trvalý mír," prohlásil Kluge. I kdyby se objevila nová varianta, měly by podle něj být zdravotnické orgány v Evropě schopné udržet ji pod kontrolou, pokud bude nadále pokračovat vakcinace a posilování imunity.

To ale podle něj vyžaduje učinit zásadní krok v oblasti přerozdělování vakcín. Je nutné, aby státy sdílely očkovací látky s jinými zeměmi, a to nejen v rámci Evropy, ale i za jejími hranicemi. Odborníci WHO opakovaně varovali, že pokud nebude proočkovaná většina světové populace, budeme i nadále vystaveni riziku, že virus zmutuje do varianty, která bude infekčnější a smrtelnější.

Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse je svět jako celek stále daleko od konce pandemie. "Virus je stále nebezpečný. Pro kteroukoliv zemi je zatím předčasné kapitulovat, nebo naopak vyhlašovat vítězství," prohlásil na úterní tiskové konferenci, čímž reagoval na to, že některé země, mezi nimi například Dánsko, ruší protiepidemická opatření.

I Česko už se chystá na konec pandemie a na návrat do normálního života:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz