Domácí

Zemřela oblíbená spisovatelka Vaňková. Její knihy milovaly tři generace Čechů

Zemřela oblíbená spisovatelka Vaňková. Její knihy milovaly tři generace Čechů
Zdroj: TV Nova

Českou literární scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřela spisovatelka Ludmila Vaňková, jedna z nejprodávanějších českých autorek. Psala především dobrodružné historické romány, na kontě měla i několik sci-fi příběhů. Bylo jí 94 let.

Populární spisovatelka Ludmila Vaňková ve čtvrtek vydechla naposledy. O nešťastné novině informovalo její dvorní nakladatelství Šulc-Švarc.

"Jménem rodiny vás bohužel musím informovat, že 3. února 2022 zemřela ve věku 94 let česká spisovatelka Ludmila Vaňková, jejíž knihy významně oslovily tři generace čtenářů," uvedla mluvčí vydavatelství Veronika Baštová.

Jejím nejznámějším dílem je 23 na sebe navazujících románů o přemyslovských a lucemburských králích. "Zachytila v nich s velkým vypravěčským uměním celou historii samostatného Českého království od roku 1169 do roku 1403. Napsala také historické sci-fi a fantasy a další romány z doby rytířského středověku," doplnila Baštová.

Související obsah

Vaňková se narodila 9. května 1927 v Praze. Otce, vrchního ředitele Národní banky Václava Vaňka, za druhé světové války popravilo gestapo. Vystudovala sociologii a psychologii na Univerzitě Karlově a potom se vedle spisovatelské činnosti věnovala i ochotnickému divadlu.

V roce 1968 se stala členkou KSČ, už po roce ale stranickou legitimaci odevzdala. V 70. letech se živila jako výhybkářka v karlštejnské železniční stanici, potom se seznámila s výtvarníkem Josefem Paukertem, s nímž se vdala. Ten zemřel už v roce 1991.

Zůstali po nich dcera Ludmila a syn Jan. Jedním z posledních přání Vaňkové bylo, aby jí rodina nevystrojila pohřeb.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz