Domácí

Hygieny dostaly pokyn k propouštění. Byla to chyba, vzal Válkův úřad příkaz zpět

Ministerstvo zdravotnictví krajským hygienickým stanicím rozeslalo zprávu o tom, kolik lidí by měly propustit. Po vlně kritiky mluvčí ministerstva oznámil, že resort žádný takový pokyn nevydal a hygienické stanice ho dostaly kvůli pochybení zaměstnanců.

Na pokyn k propouštění, které dalo ministerstvo zdravotnictví hygienickým stanicím, upozornil jako první v pátek web Seznam Zprávy, kterému to potvrdilo několik ředitelů krajských hygieniků. Například v Pardubickém kraji požadovalo ministerstvo ve zprávě snížit počet míst o čtyři.

"Do pondělního rána, přesněji do osmé hodiny, máme nahlásit, kolik z nich je pod zákoníkem práce a kolik pod služebním zákonem," uvedl ředitel tamní hygienické stanice Antonín Vykydal. Čtyři místa se měly zrušit také v Olomouckém kraji.

Související obsah

​"Paradoxní je, že nás počátkem roku samotné ministerstvo zdravotnictví oslovilo s dotazem, o kolik bychom potřebovali navýšit personální stav," vyjádřila se ředitelka olomoucké hygienické stanice Lenka Pešáková. "Informace o rušení míst nás nepříjemně zaskočila, obzvláště v této pro nás nesmírně náročné době," doplnila rozčarovaně mluvčí hygieniků Vysočiny Jana Böhmová.

Chyba zaměstnanců, tvrdí ministerstvo

Ještě odpoledne přitom ministerstvo informaci o propouštění na hygienických stanicích nevyvrátilo. Mluvčí resortu Ondřej Jakob sdělil pouze to, že probíhají jednání o návrhu státního rozpočtu. Později toho dne ale vyvrátil, že by ministerstvo chtělo personální čistky na krajských hygienách.

"Ministr zdravotnictví ani vláda ČR nedali žádný pokyn, ani nevydali žádné rozhodnutí, které by znamenalo propuštění zaměstnanců hygienických stanic, jak dnes (v pátek, pozn. red.) publikovala některá média. Kvůli chybě některých zaměstnanců došlo k hrubé dezinterpretaci a budou vyvozeny personální důsledky," uvedl Jakob v oficiálním prohlášení na webových stránkách ministerstva.

Související obsah

​Hygieny tak už žádné informace o personální situaci posílat nemusí. Podle informací televize Nova byl tento pokyn součástí koncepce bývalého ministra zdravotnictví, který počítal se slučováním hygienických stanic a snižováním vysokých funkcí. Terénních pracovníků naopak mělo přibývat.

Neuvěřitelná nezodpovědnost, tvrdí opozice

Dementování zprávy o propouštění hygieniků přišlo ze strany ministerstva poté, co se strhla lavina kritiky, a to zejména ze strany opozice. "Jsem zděšený z nápadu ministra Válka snížit počty zaměstnanců hygieny. Je to nejhorší nápad od vypuknutí epidemie. Místo abychom po zkušenostech hygienu podpořili a pořádně pokryli zdroji finančními i personálními, on chce nesmyslně pravý opak," vyjádřil se poslanec Ladislav Okleštěk (ANO). 

Související obsah

​"Každý den hlásí hygieny desítky tisíc nakažených, pandemie určitě není na ústupu a vláda jako boj s pandemií nařídila snížit stav hygienám. Neuvěřitelná nezodpovědnost," souhlasí s Oklešťkem jeho stranický kolega a poslanec Aleš Juchelka.

A podobně to vidí i samotní hygienici. "Pane ministře, teď jste právě všem lidem pracujícím na KHS každým dnem po 2 roky plivnul do tváře," napsala na twitteru trpce zaměstnankyně hygieny paní Helena.

"Dělám školská zařízení. Jsme na krajské město a okres jen dvě. A to jsme denně zavíraly např. v říjnu cca 60 tříd denně. V práci každý den do osmi, zítra (v sobotu, pozn. red.) a v neděli celodenní služba, ob týden, totální vyčerpání, beznaděj," popsala fungování hygienických stanic v době pandemie a dodala, že pokyn považuje za výsměch od ministra.

Situaci okomentovala bývalá ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz