Koronavirus

Zájem o vakcinaci prudce klesá. Po celém Česku zavírají očkovací centra

Laboratoře v Česku v pátek odhalily 28 658 potvrzených nových případů nákazy koronavirem a 5150 podezření na reinfekci. Čísla jsou výrazně nižší než před týdnem, kdy bylo nově potvrzených případů přes 47 tisíc. Výrazně ale klesají počty těch, kteří se chodí naočkovat. I proto očkovací centra omezují provoz, nebo dokonce zavírají.

V létě loňského roku stála na Hlavním nádraží v Praze třicetimetrová fronta lidí na očkování. S příchodem mírnějšího omikronu a plánovaným rušením covid pasů zájem opadl.

V pátek byla poslední možnost, kdy se lidé mohli nechat naočkovat na Hlavním nádraží. "Důvodem je, že už není takový zájem. Pokles jsme zaznamenali v půlce ledna," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Eva Libigerová. Poslední zájemci o vakcínu často ani netušili, že centrum už za pár hodin definitivně zavírá.

Související obsah

​Očkovací centra kvůli sníženému zájmu o vakcíny končí na řadě míst v republice. V Brně si lidé mohou naposledy prohlédnout slavný očkovací kamion. "V lednu jsme měli pět tisíc očkovaných, teď ten zájem velmi rychle klesá, a proto očkovací kamion koncem týdne balíme," oznámila koordinátorka organizace Podané ruce Simona Kumpanová.

S očkováním brzdí i Fakultní nemocnice Brno, která chtěla ještě před měsícem budovat pět očkovacích center – nakonec budou jen dvě. Brno je s očkováním dva roky jako na houpačce. Nejdřív mělo obří centrum na výstavišti, loni v létě se zavřelo, na podzim se rychle hledala náhrada a teď v zimě se plány opět mění.

Související obsah

​Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) přitom počítal s centry, která budou fungovat dlouhodobě. "Ta očkovací centra budou potřeba minimálně rok, protože počítáme s tím, že budou ještě další vlny přeočkování," prohlásil v prosinci.

Omikron změnil situaci i na Vysočině. Na konci února zastaví provoz velkokapacitní centrum v Jihlavě. Jihlavská nemocnice přesune očkování do jedné ordinace ve svém areálu. V Libereckém, Ústeckém, nebo Královéhradeckém kraji očkovací centra omezují otevírací dobu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz