Domácí

Ministerstvo hygienikům výpovědi nedá. Propouštění je ale nejspíš nevyhnutelné

Ministerstvo zdravotnictví po třech dnech nejasností oznámilo, že nechce propouštět lidi z krajských hygien. Jenže zároveň rozhodlo o tom, že hygienikům výrazně sníží rozpočet. Propouštění tak bude navzdory pandemii koronaviru pravděpodobně nevyhnutelné.

Seškrtat celkem 134 míst a ušetřit zhruba 95 milionů korun. S takovým cílem ministerstvo zdravotnictví v pátek rozeslalo dopisy ředitelům krajských hygien. "Na základě rozhodnutí vlády ČR dochází ke snížení systematizovaných míst na krajských hygienických stanicích," napsalo.

Ministerstvo ale vzápětí obrátilo. Prý šlo o chybu a výpovědi se nikdo bát nemusí. Jenže už v pondělí bylo všechno zase jinak. "Dozvěděli jsme se, že v pondělí je na devátou svolaný webex ředitelů, kde bude mluveno k financování hygienických stanic. Tam se potvrdilo to, že propouštět se bude. Pro nás to bylo velké rozčarování," prohlásila hygienička Alena Wilhelmová.

"Bylo jim sděleno, že mají snížit na krajských hygienických stanicích počet zaměstnanců, že se jim snižují peníze na provoz a platy o 95 milionů korun," uvedla předsedkyně lékařských odborů Dagmar Žitníková.

Související obsah

Že s propouštěním zaměstnanců už hygieny počítají, nám mimo záznam někteří jejich zástupci potvrdili. Oficiálně k tomu ale mluvit nechtěli. To prý teď může jen ministerstvo.

"My nebudeme propouštět nikoho z hygien. Samozřejmě bude docházet k šetření v provozu státní správy. Je to potom v kompetenci ředitelů, jak naloží s finančními prostředky," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Ministerstvo tedy tvrdí, že propouštět nechce, jenže snížením rozpočtu k tomu hygieny prakticky stejně donutí. Přitom podle hygieniků by bylo potřeba lidi spíše nabírat.

Související obsah

"Jsme na hraně svých sil, protože se dělá sobotu a neděli už dva roky, dělají se přesčasy, řeší se věci, které se předtím neřešily. Pro nás je to plivnutí do tváře," sdělila Wilhelmová.

O peníze ale nemají přijít jen hygieny. Škrty, které nová vláda plánuje napříč celým zdravotnictvím, jsou podle zdravotnických odborů tak razantní, že kvůli nim od úterý drží stávkovou pohotovost.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz