Domácí

Vláda se chystá uvolnit opatření. Zůstat by mohly jen respirátory, avizoval Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) sdělil, že od března by mohla platit pouze povinnost nošení respirátorů, ostatní restrikce by se zrušily. Lidé se navíc od čtvrtka už nebudou muset prokazovat certifikátem o bezinfekčnosti, schválila vláda. Na hromadné akce navíc pustí více lidí. Kabinet odsouhlasil také státní rozpočet pro rok 2022. Schodek bude činit 280 miliard korun.

Vláda plánuje postupně uvolňovat restrikce proti koronaviru. "K 1. 3. bude platit jen malé množství opatření. Prakticky pouze povinné nošení respirátorů. Bude to ale záviset na tom, jak se bude pandemie vyvíjet," sdělil premiér Petr Fiala (ODS).

Čechům končí od čtvrtka povinnost prokazovat se certifikátem o bezinfekčnosti. K tomuto kroku přistoupil kabinet kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), který na začátku února zrušil povinnost dokládat očkování nebo prodělání nemoci při vstupu do restaurací.

Zároveň chce vláda navyšovat počty návštěvníků na různých akcích a to od 19. února. "Akcí se bude moci účastnit pětkrát více lidí. V případě sedících diváků se to zvýší na 50 % kapacity," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Od 1. března by pak účast na hromadných akcích omezená být neměla.

Související obsah

Státní rozpočet

Rozpočet pro rok 2022 ve středu jednomyslně schválila vláda. "Schodek 280 miliard korun, o 100 miliard méně proti návrhu A. Schillerové a A. Babiše. O 140 miliard méně oproti výsledku roku 2021. Jde to i bez navýšení daní," uvedl na twitteru ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Nyní rozpočet ještě musí projednat Sněmovna.

"Šetření nebude mít dopad na občany a jejich mzdy, nebude mít dopad na investice a nebude mít dopad ani na rozvoj," sdělil Fiala s tím, že rozpočet počítá se zvyšováním důchodů i s pomocí podnikatelům postiženým restrikcemi nebo lidem, kterých se dotklo zvyšování cen energií. Kabinet chce ušetřit zejména na provozních výdajích státu.

"Dojednávaný rozpočet napravuje předloženou hrůzu paní Schillerové. Nechceme šetřit na lidech, musí ale skončit populistické rozhazování a představa, že dluhy nikdo nemusí splácet. Je pro nás důležité, v jakém stavu předáme zemi našem dětem. Náš návrh je protiinflační, krotí drahotu," uvedl na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Kompenzace pro podnikatele

Kabinet jednal také o kompenzacích pro podnikatele, které zasáhly restrikce od konce loňského listopadu do konce prosince. Ty však podle ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely (za STAN) nakonec neschválila. Vyčleněno má být pět miliard korun. "Nárok na podporu budou mít zejména ti, kteří byli postiženi zákazem vánočních trhů, restaurace, hudební kluby, hotely, cestovní kanceláře, organizátoři kulturních a sportovních akcí," avizoval minulý týden premiér Petr Fiala (ODS).

Nově budou moci o kompenzace žádat také další odvětví. "Rozšíříme počet odvětví a subjektů o prádelny a zájezdové dopravce. Ti byli nepřímo postiženi restrikcemi," vysvětlil Síkela.

Související obsah

Jmenování šéfa BIS

Vláda jmenovala Michala Koudelku ředitelem kontrarozvědky (BIS) s platností od 15. února. Koudelkovi skončilo loni v srpnu pětileté funkční období. Babišův kabinet jej pak vedením BIS dočasně pověřil. "V dalších letech chci zvyšovat profesionální úroveň našich důstojníků, kvalitu technického vybavení a dále rozšiřovat mezinárodní spolupráci, abychom mohli efektivně bránit bezpečnost státu," sdělil Koudelka.

Na reakce na konec koronavirových opatření v Česku se podívejte ZDE: 

S úderem půlnoci se změní některá opatření. Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz