Zajímavosti

Průlom v jaderné energii. Vědci testují fúzi, která pohání hvězdy

Evropští vědci dosáhli velkého průlomu v oblasti jaderné fúze. Umělé slunce konsorcia EUROfusion totiž vyrobilo 59 megajoulů za pět vteřin. Jedná se o rekord, který podle vědců ukazuje potenciál této technologie.

Vědci z konsorcia EUROfusion nedávno překonali rekord. Při experimentu na tokamaku JET totiž vyrobili za pět vteřin 59 megajoulů energie z jaderné fúze. V budoucnu by se tedy tento způsob měl používat k výrobě velkého množství čisté energie, uvedla firma v tiskové zprávě.

"Tyto průlomové výsledky nás dostávají o krok blíže pokoření jedné z největších vědeckých a inženýrských výzev," prohlásil šéf britské vládní organizace, která se zabývá dohledem na jadernou energií Ian Chapman.

Podle ředitele konsorcia Tonyho Donného bude fúzní energie v budoucnosti hrát velkou roli "Když dokážeme fúzní reakci udržet pět vteřin, dokážeme to i pět minut a poté pět hodin v budoucích zařízeních," avizoval.

Související obsah

Jaderná fúze je proces, který pohání hvězdy. A podle vědců slibuje téměř neomezený zdroj čisté energie. Používá se při něm malé množství dostupného paliva. Při fúzi vznikají teploty až 150 milionů stupňů Celsia, tedy desetkrát vyšší než ve středu Slunce. 

Při jaderné fúzi se spojují atomy lehkých prvků, jako je například vodík a za uvolňování velkého množství energie vzniká helium. Reakce je podle vědců bezpečná, protože nemůže vzniknout sama od sebe. 

V budoucnu bychom tedy mohli mít vysoce efektivní čistý zdroj energie. V boji s globálním oteplováním nám to ale prozatím podle BBC nepomůže. "Existuje velká nejistota v tom, kdy bude fúzní energetika komerčně dostupná. Jeden odhad hovoří o možná 20 letech," řekl enviromentální analytik Roger Harrabin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz