Domácí

Před 30 lety se Česko poprvé připojilo na internet. Měsíčně stál 174 tisíc korun

V neděli 13. února internet slaví 30 let. V roce 1992 proběhlo na ČVUT první připojení k internetu, které ale nebylo určeno pro širokou veřejnost. Postupně se však začalo rozvíjet do podoby, jak ho známe dnes. Pandemie koronaviru napomohla k rozvoji nakupování přes internet, nebo práci z domova. K oslavě výročí se ozval také jeden ze zakladatelů internetu Vint Cerf.

Psal se 13. únor 1992, kdy se v posluchárně číslo 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT v pražských Dejvicích tehdejší Československo poprvé oficiálně připojilo k internetu. Z počátku však měly přístup k síti až na výjimky pouze lidé z akademické sféry. První pokusy o připojení k síti jako je FidoNet nebo EUnet probíhaly už od podzimu 1991.

Související obsah

Internet pro vyvolené

Tehdejší připojení však vypadalo úplně jinak, než ho známe dnes. Podle informací sdružení CESNET dosahovalo rychlosti 19,2 kb/s, pro představu bychom touto rychlostí jeden obrázek stahovali zhruba půl hodiny. 

"V roce 1992 vyšlo ČVUT měsíční připojení na 174 tisíc korun, přičemž průměrný plat se tehdy pohyboval kolem čtyř tisíc korun," vzpomíná zakladatel sdružení CESNET Jan Gruntorád.

Československo tehdy bylo teprve 39. zemí světa, která se oficiálně k internetu připojila. "O rozšíření internetu mezi širokou veřejnost se v té době vůbec nemluvilo, natož aby existovaly promyšlené projekty na jeho masivní rozmach do dnešních rozměrů," komentuje CESNET.

Související obsah

Vývoj internetu

Na začátku 90. let společnost Eurotel získala exkluzivní licenci a zavedla takzvané vytáčené připojení, při kterém si uživatelé platili pouze za čas, který na internetu strávili. Eurotel však svou datovou divizi prodal společnosti SPT Telecom, která v roce 1998 oznámila, že pro tento druh připojení zvýší ceny. To se veřejnosti nelíbilo a uspořádala proto akci s názvem Internetem proti monopolu. Telecom nakonec ustoupil a nabídl zákazníkům přívětivější ceny. Od roku 1995 začaly vznikat nové firmy nabízející připojení k síti a tím se internet stal dostupnějším.

Mezi lety 1995 – 1998 vznikaly v Česku i první velké internetové stránky a většina z nich vydržela dodnes. Patří mezi ně například internetový portál Seznam.cz nebo webové stránky Poslanecké sněmovny. Od roku 1998 zákazníci Expandia banky mohli nově využívat internetové bankovnictví. Poté od roku 2002 se uživatelé mohli připojit k síti přes Wi-Fi.

Související obsah

Boom za pandemie koronaviru

S rozvojem internetu stoupá mimo jiné počet lidí nakupujících přes internet. V roce 2021 znamenal meziroční růst o 14 % a Češi na internetu utratili 223 miliard korun, ukázala to data Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Jedním z důvodů je podle ní pandemie koronaviru. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rostl do roku 2019 podíl nakupujících na internetu stabilním tempem, mezi lety 2019 a 2020 však vzrostl tento podíl skokově z 39 % na 54 %. 

"E-commerce zjevně patří mezi odvětví, která během pandemie koronaviru uspěla. Díky flexibilitě a touze vyjít zákazníkům vstříc se obchodníkům podařilo zajistit i v nejvypjatějších momentech velmi dobrý servis. Předpokládáme, že i v následujících letech budou české e-shopy dále zvyšovat objem prodejů," komentuje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Související obsah

Další rozvoj internetu přichází také s pandemií koronaviru, kdy byli studenti odkázáni na online výuku a pracující na home-office. V době pandemie v roce 2021 umožňovalo zaměstnancům částečně pracovat z domova 60 % podniků. Podle ČSÚ přes online platformy komunikovala polovina firem, dvě pětiny velkých podniků však začaly aplikace pro online komunikaci využívat až v souvislosti se zhoršenou epidemickou situací.

Také v roce 2021 překročil počet podniků s profilem na sociálních sítích hranici 50 %. Placené cloudové služby využívalo 44 % firem, což je dvakrát více než v roce 2017. Umělou inteligenci používalo v Česku 4,5 % podniků, mezi velkými subjekty jich však byla pětina.

Česku popřál i "otec internetu"

Česku k 30 výročí připojení země k internetu popřál i viceprezident společnosti Google Vint Cerf, kterému se přezdívá otec internetu. Ten se podílel na vzniku předchůdce internetu, sítě ARPANET i na rozvoji dnešní sítě. 

"Je mi potěšením pozdravit vás u příležitosti 30. výročí internetového připojení Československa. Za těch 30 let se toho událo hodně, včetně rozdělení Československa," připomněl ve zdravici, kterou poslal účastníkům konference sdružení CESNET.

"V současnosti pozorujeme mnoho škodlivých věcí, které se v online prostředí dějí, a také kroky, kterými na ně chtějí reagovat některé vlády. Jejich motivace mohou být pochopitelné, ale svými postupy nemusejí dosáhnout výsledků, které by se všem líbily. Proto je naším úkolem přijít na to, jak ochránit svobodu, prospěšnost a otevřenost internetu a zároveň pracovat s faktem, že existují lidé, které jiní lidé přes toto médium zraňují," zhodnotil Cerf.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz