Koronavirus

Obří komplikace pro Čechy v zahraničí. Tečka se změnila, stát to nikomu neřekl

Ministerstvo zdravotnictví zapomnělo informovat o důležité změně v aplikaci Tečka. Kvůli úpravě legislativy se v aplikaci začala data o prodělání nemoci ukazovat se zpožděním. To zkomplikovalo dovolenou některým Čechům, kteří ještě s platným certifikátem vyrazili na lyže do zahraničí. Když na místo dojeli, zjistili, že na sjezdovky je nepustí. Certifikát jim totiž z aplikace zmizel.

"My jsme včera vyráželi s dětmi do Itálie, když jsme vyjížděli, tak děti měly platné certifikáty, které jim svítily zeleně po prodělání covidu. Na základě toho jsme tedy vyjeli. Když jsme dojeli do Itálie na hotel, tak jsme zjistili, že ty pasy už nefungují," popsala svůj zážitek paní Markéta.

Ve čtvrtek u nás přestala platit povinnost prokazovat se covidovým certifikátem. Tím skončila specifická pravidla, která platila jen pro Českou republiku. "Jedno z těch pravidel bylo, že certifikát o prodělané nemoci platí od šestého dne po pozitivním PCR testu. To bylo lokální české pravidlo. Ta jsme zrušili a přecházíme na pravidla evropská. To znamená, že to platí po desátém dni," vysvětlil projektový manažer Jan Jiroušek.

Související obsah

Dříve se potvrzení o prodělání koronaviru propsalo do aplikace po šesti dnech. Po přechodu na evropskou legislativu se potvrzení v aplikaci objeví až desátý den po PCR testu. Podle náměstka ministra zdravotnictví nebylo třeba občany o této změně informovat, i když to některým lidem na dovolené způsobilo výrazné komplikace.

"Z našeho pohledu jsme komunikovali, co jsme měnili a rušili. Co se týče cestování po Evropské unii, tam nebyla žádná změna, kterou by bylo potřeba komunikovat," prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. 

Související obsah

Situace je nepřehledná i podle opozice. "Moc tomu nerozumím, karanténa byla delší a bylo to tam propsáno hned. Teď je karanténa kratší a trvá to déle, tady mi uniká smysl," řekl poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Podle asociace pojišťoven se navíc proti změnám vládních nařízení nelze v podobných případech pojistit. Rozdílnost covidových pravidel v zemích Evropy je dlouhodobým terčem kritiky. České ministerstvo zdravotnictví slibuje, že se v rámci předsednictví v Evropské unii pokusí pravidla sjednotit.

Jak si ověřit, že váš certifikát v dané zemi bude platit?

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz