Koronavirus

Konec certifikátů a testů. Některá opatření ale budou platit dál. PŘEHLED

Konec certifikátů a testů. Některá opatření ale budou platit dál. PŘEHLED
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Ve středu vláda schválila změnu, která umožní i neočkovaným lidem opět vyrazit do hospod nebo restaurací a také využívat služby. S úderem půlnoci odpadne povinnost prokazovat se očkovacími certifikáty. I nadále ale zatím platí řada zákazů. Jaké to jsou, zjistíte v přehledu článku.

Ačkoliv kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) původně oznámil konec povinnosti prokazovat se covidovými certifikáty od středy 9. února, změna nakonec bude platit až od čtvrteční půlnoci. Rozvolnění musela nejprve na středečním jednání schválit vláda. Fiala už ale minulý týden avizoval, že opatření zruší.

"Z 9. na 10. února začne opatření platit a lidé se už nebudou muset prokazovat ve službách ani restauracích. Prostě nikde v Česku," vysvětlil v úterý TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Aplikace Tečka však bude fungovat i nadále. "Vyzval bych občany, aby si aplikaci ponechali. Bude stále nezbytná například jako informace o jejich stavu nebo při cestách do zahraničí," upozornil Jakob.

Související obsah

​Další rozvolnění

Rozvolňovat se chystá vláda nejen tuto středu, ale i příští týden. Kromě zrušení povinnosti prokazovat se v Česku certifikáty, chce vláda od 19. února zrušit také plošné testování ve školách a firmách. O den později pak plánuje navyšovat počet účastníků na různých akcích. K 1. 3. by mělo platit jen malé množství opatření. "Prakticky pouze povinné nošení respirátorů. Vše však záleží však na pandemické situaci," sdělil na tiskové konferenci ve středu premiér Petr Fiala (ODS).

Aktuálně platná opatření

Jednou z novinek ve změnách opatření je zavedení 30denní lhůty od pozitivního PCR testu, po kterou se nemusí lidé znovu testovat. Všichni, kteří mají ukončenou izolaci, se tak nemusejí prokazovat testy ve škole ani v zaměstnání.

Respirátory

Respirátory musejí Češi nosit ve veřejné dopravě, vnitřních prostorách (včetně prodejen, provozoven služeb, zdravotnických zařízení,...) i na pracovištích (pokud je vám některý z kolegů blíže než 1,5 metru). Ochranu dýchacích cest musejí mít také návštěvníci divadel, koncertů, ale i sportovních utkání. Stejná povinnost se týká i lidí na hromadných akcích nad 30 osob, pokud nelze dodržet rozestupy 1,5 metru. Výjimku mají z této povinnosti předškolní děti. Děti do 15 let mohou nosit roušku.

Restaurace a bary

Od čtvrtka 10. února budou moci zajít na pivo či oběd i lidé bez certifikátu o očkování proti covidu-19 nebo o prodělaném onemocnění v uplynulých 180 dnech. Nadále však platí, že návštěvníci při vstupu do prostor restaurace, hospod a dalších stravovacích podniků musejí mít nasazený respirátor a sundat ho mohou až po usazení ke stolu. V podniku nesmí být v jeden okamžik více lidí, než-li je určený počet míst k sezení. Stále také platí, že u jednoho stolu smí sedět maximálně šest lidí (více může být pouze členů jedné domácnosti). Pokud sedí u větších stolů více skupinek, musí být mezi nimi rozestup nejméně 1,5 metru.

Související obsah

​Sportovní utkání a kulturní představení

I v tomto případě od čtvrtka odpadne povinnost prokazovat se certifikáty. Nadále však platí omezená kapacita 1 000 usazených lidí. Od 19. února by ale měli mít pořadatelé možnost naplnit stadiony na polovinu kapacity a od 1. března mají limity skončit úplně.

Hromadné akce (soukromé i veřejné)

Opět platí povinnost dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru. Maximální kapacita může být 100 lidí. Pro konání svateb a pohřbů platí výjimky, které najdete zde. Od 19. února se ale akcí bude moci účastnit pětkrát více lidí. V případě sedících diváků se to zvýší na 50 % kapacity," prohlásil ministr zdravotnictví.

Bazény, koupaliště, wellness

Neplatí omezení kapacity. Ve společných prostorách mimo koupací plochy je ale nutné dodržovat rozestupy 1,5 metru.

Služby, hrady, muzea

Opět odpadá povinnost prokazovat se certifikáty. Rozestupy ve vnitřních prostorech by ale měly být 1,5 metru.

Školy

Ochranu dýchacích cest musejí nosit žáci i učitelé ve společných prostorách, dětem do 15 let stačí rouška, nad 15 let musejí mít respirátor. Při výuce na obličeji mít nemusí nic, pokud sedí v lavici. Neočkovaní učitelé musí nosit respirátory po celou dobu výuky.

Pěvecké sbory

Sejít se může maximálně 50 sboristů, mezi kterými by měly být rozestupy 1,5 metru.

Volnočasové dětské aktivity

Sejít se na jednom místě může maximálně 100 dětí. Při účasti nad 20 osob odpadne u dětí starších 12 let povinnost dokládat potvrzení bezinfekčnosti.

Sociální služby

Klienti vybraných sociálních služeb se musejí pravidelně testovat, pokud nejsou očkovaní nebo neprodělali covid-19 v uplynulých 180 dnech.

Změny v opatřeních ministerstvo zdravotnictví pravidelně aktualizuje na Covid portálu, kde lidé najdou i potřebné informace týkající se očkování nebo cestování. Na konci ledna pak zveřejnil resort základní přehled platných opatření i na sociálních sítích. 

Případné změny v opatřeních nebo zrušení prokazování se certifikátem. To a další okomentovali ve Snídani s Novou náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic a stínový ministr zdravotnictví (za ANO) Julius Špičák:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz