Koronavirus

Roste počet zdravotníků s covidem. Některé nemocnice musely omezit péči

V Česku se zvyšuje počet zdravotníků, kteří se nakazili koronavirem. Nemocnice se teď snaží nedostatek personálu vyřešit tím, že zdravotníky přesouvají mezi odděleními. Například v Jihlavě už ale museli omezit i péči o nemocné.

Počet pacientů v nemocnicích stoupá. Otázkou ale je, jestli se o ně bude mít kdo starat. Nemocnice po celé zemi se totiž potýkají s nákazou personálu.

Velké problémy řeší i v jihlavské nemocnici, aktuálně tam v karanténách nebo izolacích mají 150 ze 1 600 zaměstnanců a omezují péči. "Kvůli nedostatku zaměstnanců jsme museli uzavřít jednu stanici infekčního oddělení a omezit lůžka například na interní jednotce intenzivní péče nebo na urologickém oddělení, nedostatek personálu má i náš urgentní příjem, kde nám musí vypomáhat zdravotníci z jiných oddělení," uvedla mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Související obsah

Počet nemocných zdravotníků roste také v obou fakultních nemocnicích v Brně. "Aktuálně máme 135 nakažených zaměstnanců, to znamená, že to jsou zdravotníci i nezdravotníci. Je to o 35 lidí více než minulý týden," sdělil mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Jiří Erlebach. "Pokud se to číslo bude zvětšovat i nadále, tak bychom museli přistoupit k omezení například elektivní péče," dodal.

"Za celou dobu covidu můžeme říct, že v lednu roku 2022 jsme měli nejvíc nemocných zaměstnanců," prohlásila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

I přes vysoké počty nemocných sester a doktorů se ve velkých nemocnicích zatím daří zachovat péči v plném rozsahu. "K dnešnímu dni máme v izolaci, tedy covid pozitivních, 232 zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že motolská nemocnice má 6 500 zaměstnanců a 55 klinik, tak toto číslo nás zatím neohrožuje," vysvětlila mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.

Související obsah

"Dá se říci, že si s tím dokážeme poradit ze svých personálních zásob, naštěstí jsme se nevrátili ještě na 100 procent plánované operativy," upozornila mluvčí Plachá. 

Podobná situace je například i ve Zlíně nebo Znojmě. Velkým nemocnicím zatím pomáhá i to, že je oproti podzimu zkrácená karanténa na pět dní. Zdravotníci se tak do práce vrací rychleji.

Radim Bánovský, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz