Domácí

Babiš: Pokud se nestanu prezidentem, definitivně skončím v politice

Andrej Babiš v sobotu obhájil post šéfa hnutí ANO, podle svých slov ale ve funkci za dva roky skončí. Znovu nebude kandidovat ani ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2025, oznámil v Televizních novinách. V politice tak bude pokračovat pouze v případě, že ho Češi zvolí prezidentem. Do boje o Hrad se ale ještě oficiálně nezapojil.

Babiše si delegáti hnutí ANO na sněmu opět zvolili za předsedu. Bylo to naposledy, co se o pozici ucházel, a nejpozději za tři roky hodlá skončit i jako poslanec.

"Jsme stabilní hnutí a důležité je, že může fungovat už beze mě. Proto jsem ohlásil, že kandiduji naposled, a hnutí si musí v roce 2024 zvolit nového předsedu, který povede hnutí do příštích voleb v roce 2025," řekl Babiš televizi Nova.

O tom, zda v politice v témže roce definitivně skončí, anebo ne, rozhodnou prezidentské volby na začátku příštího roku. Přestože expremiér kandidaturu na Pražský hrad zatím oficiálně nepotvrdil, už několik měsíců se o ní hlasitě spekuluje. Rozhodnutí má padnout na přelomu srpna a září.

Související obsah

​Současný poslanecký mandát Babiš dokončí, o další však usilovat nebude. "Samozřejmě pokud bych kandidoval na prezidenta a stal se prezidentem, tak to je také politika. Ale v této chvíli jsem jasně řekl, že kandiduji naposledy, nebudu kandidovat v parlamentních volbách a v rámci hnutí ANO je to určitě můj poslední mandát," pokračoval.

V případě, že se do boje o prezidentské křeslo pustí a uspěje, zůstane v politice přinejmenším do roku 2028. V opačném případě z ní podle svých slov odejde o tři roky dřív.

"Nemám obavu, že by mě nikdo nemohl nahradit. Určitě to hnutí bude fungovat beze mě a bude fungovat dobře," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz