Počasí

VÝSTRAHA: Na sever Moravy se žene silný vítr. V Německu bude řádit orkán

VÝSTRAHA: Na sever Moravy se žene silný vítr. V Německu bude řádit orkán
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vydal výstrahu před silným větrem, který zasáhne severní Moravu. Varování se aktuálně týká dvou krajů, meteoroložka Dagmar Honsová ale upozorňuje, že vítr bude Česko sužovat i v následujících dnech. V Německu pak očekávají dokonce výskyt orkánu.

Německá meteorologická služba (DWD) vydala varování před bouřkami, doprovázenými silným větrem a lijáky. Udeří už během neděle a postupně začnou nabírat na síle. V některých částech Německa má vítr dosahovat i rychlosti orkánu.

"Na severu Německa bude během neděle vítr v nárazech dosahovat rychlosti i přes 100 km/h," potvrzuje TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová, podle které silný vítr v následujících dnech potrápí i Česko. 

Na neděli už ČHMÚ vydal dokonce výstrahu. Ta platí do 22. hodiny a týká se krajů Olomouckého (Jeseník) a  Moravskoslezského (Bruntál, Krnov, Opava). Varuje před jižním až jihozápadním silným větrem, který může v nárazech dosahovat rychlosti i 80 km/h.

Meteorologové varují zejména před nebezpečím úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, ale také možnými komplikacemi v dopravě. "Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," vyzývá ČHMÚ.

Výstraha před silným větrem:

Zdroj: ČHMÚ

Vítr by měl Česko potrápit i v následujících dnech. Má snižovat i pocitové teploty, které jinak i v příštím týdnu budounadále zůstávat nadprůměrné a uprostřed týdne opět stoupat i přes 10 °C. "V pondělí bude foukat čerstvý s nárazy až 55 km/h, na horách až 70 km/h, poté začne zesilovat opět během středy – vítr bude v nárazech dosahovat i v nížinách rychlosti kolem 60 km/h. Nejsilnější vítr očekáváme během čtvrtka, to se budou nárazy větru i v nižších polohách pohybovat až kolem 70 km/h," varuje meteoroložka.

ČHMÚ ve své týdenní předpovědi hovoří o čtvrteční rychlosti větru místy dokonce dosahující i 90 km/h, na horách pak ještě více, konkrétně 110 km/h.  

Související obsah

Týdenní předpověď ČHMÚ

V neděli bude jasno nebo skoro jasno, zpočátku ojediněle mrznoucí mlhy a zejména na západě Moravy i nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C, zejména v západní polovině Čech místy kolem -6 °C. Nejvyšší denní teploty mezi 3 až 7 °C, v Čechách místy až 10 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C, na Šumavě a v Krušných horách až +2 °C. Ve východní polovině území povane čerstvý jižní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu a severovýchodě 20 až 25 m/s (až 90 km/h). V západní polovině území většinou vítr slabý jižní až jihozápadní 1 až 4 m/s.

V pondělí očekávejte jasno nebo skoro jasno, na Moravě místy, jinde jen ojediněle nízká oblačnost. Ráno se mohou ojediněle vyskytovat mlhy, a to i mrznoucí. K večeru v Čechách od západu přibývání frontální oblačnosti. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, zejména v západní polovině Čech až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v Čechách místy kolem 8 °C. Čerstvý jižní až jihovýchodní, na východě jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, bude k večeru slábnout. V západní polovině Čech vítr jen slabý do 4 m/s.

V úterý bude oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno. Od západu místy přeháňky nebo déšť, nad 800 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty spadnou na +1 až -3 °C, na východě 4 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 4 až 8 °C. Slabý, postupně mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s.

Ve středu předpovídají meteorologové zataženo až oblačno, zpočátku místy polojasno. Od západu má na většině území pršet nebo se objevit přeháňky, zpočátku nad 700 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Mírný, postupně čerstvý jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, může místy dosahovat nárazů kolem 15 m/s.

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, občas se objeví déšť nebo přeháňky, na horách i srážky vydatnější. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty mezi 9 až 13 °C. Čerstvý jihozápadní, postupně západní až severozápadní vítr 7 až 12 m/s může v nárazech dosahovat 15 až 25 m/s (až 90 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 km/h).

Od pátku do neděle očekávejte spíše zataženo až oblačno, jen přechodně polojasno. Na většině území se vyskytne občasný déšť nebo přeháňky, postupně od vyšších poloh srážky sněhové. Nejnižší noční teploty v pátek budou 8 až 3 °C, v dalších dnech +3 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty se v pátek mají pohybovat mezi 7 až 12 °C, v dalších dnech mezi 3 až 8 °C.

Na Sněžce vál vítr o síle orkánu, meteorologové prodloužili výstrahu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz