Koronavirus

Zdravotním pojišťovnám kvůli pandemii dochází peníze. Sahají už do rezerv

Některým zdravotním pojišťovnám docházejí po dvou letech pandemie peníze a musejí tak sahat do svých rezerv. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která má v Česku nejvíc klientů, dala jen za hospitalizace covidových pacientů přes 23 miliard korun. Miliardové výdaje hlásí také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nebo Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Zhruba 7 000 korun. Tolik stála zatím v průměru jednoho Čecha koronavirová pandemie. Spočítaly to zdravotní pojišťovny, které hradí náklady za léky, testy i zdravotní výkony.

Nejdražší byly hospitalizace. Jeden týden covidového pacienta na jednotce intenzivní péče stojí zhruba půl milionu korun. Pokud je ale pacient připojen na mimotělní oběh, týdenní hospitalizace pak vyjde o zhruba 200 tisíc korun dráž. Nejvíc klientů má VZP. Právě ji pandemie dostala do problému. 

"Od počátku pandemie uhradila VZP jen za testování přes deset miliard korun. V tom je zhruba pět milionů PCR testů a 15,5 milionů antigenních testů. Pokrýt tyto mimořádné údaje se nám daří jen díky dostatečným finančním rezervám, které má VZP za předchozí období," uvedla mluvčí VZP Viktorie Plivová.

Související obsah

Miliardové náklady ale hlásí i menší pojišťovny. "Za PCR testy jsme dosud uhradili 1,3 miliardy korun a za antigenní testy 1,1 miliardy korun. Průměrný náklad na jednoho našeho pojištěnce vychází zhruba na 1 800 korun," prohlásila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Dávka očkování na pacienta patří mezi nejlevnější položky. Vyjde jen na pár stovek korun. "Za aplikace očkovacích látek jsme poskytovatelům zdravotních služeb zaplatili okolo 400 milionů korun," prozradila Mazurová.

Související obsah

V souvislosti s koronavirem platily pojišťovny miliony i za výlohy nad rámec svých úhrad. "Náklady na rekonvalescentní plazmu, monoklonální protilátky, remdesivir a další léčivé přípravky stály více než 300 milionů korun," sdělila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová. 

Pojišťovny tvrdí, že své rezervy letos vyčerpají. Buď budou muset použít mimořádná úsporná opatření, nebo jim bude muset stát navýšit platby

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz