Konflikty

Zprávy o ruském útoku se nenaplnily. Šlo o dezinformace, myslí si generál Šedivý

Zprávy o ruském útoku se nenaplnily. Šlo o dezinformace, myslí si generál Šedivý
Jiří Šedivý Zdroj: TV Nova

Světová média i zpravodajské služby v několika posledních dnech informovaly o tom, že hrozí ruská invaze na Ukrajinu. Dnem D měla být středa 16. února, znepokojivé zprávy se tak zatím nenaplnily. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého jsme podlehli dezinformacím a provokaci. Rusko v úterý navíc oznámilo stažení svých vojsk od hranic s Ukrajinou, podle ukrajinského prezidenta Zelenského se tak ale zatím neděje.

Ruské ministerstvo obrany v úterý oznámilo, že od ukrajinských hranic stahuje část svých jednotek, která se vrací po dokončeném cvičení na základny. Světová média přitom ještě týž den večer varovala, že se Rusko chystá už ve středu k útoku.

Jedním z takových médií byl i uznávaný zpravodajský portál Politico. Podle něj americký prezident Joe Biden varoval spojence, že útok se blíží. Portál Politico následně informoval o tom, že útok má přijít právě 16. února, a to s odkázáním na vysoké představitele Bílého domu.

Související obsah

​Mnohem podrobnější byl britský Mirror, který dokonce přišel s přesnou hodinou, kdy by měla invaze vypuknout. "Kreml nařídí útok na Ukrajinu ve středu ve tři hodiny ráno tamního času, věří americké zpravodajské agentury. Útok by se mohl zaměřit na kyjevská vojenská a vládní centra skrze letecký útok, který by dal tankům čas překonat hranice," informoval Mirror.

V pondělí večer se dokonce ve světových médiích objevila zpráva, že datum útoku potvrdil samotný prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Jeho mluvčí však informaci popřel s tím, že se jedná pouze o informaci, která byla prezidentovi oznámena jeho spojenci, nikoliv o přímé potvrzení data útoku.

Související obsah

"Já si myslím, že šlo o dezinformace. Nic nenasvědčovalo tomu, že by toho Rusko bylo v současné době schopné, celou tu věc je nutné posuzovat z vojensko-odborného hlediska. A to tomu nenasvědčovalo. Podlehli jsme dezinformacím a provokaci," myslí si bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

O tom, že žádný útok se nechystá, je přesvědčen i generál v záloze Andor Šándor. "Joe Biden zvolil taktiku náhodného zvolení data a dělal to i jeho ministr zahraničí Antony Blinken, a to v bláhové naději, že to Rusko odradí. Zároveň si tím ale naběhli, znevěrohodnili se a zmenšili si akční prostor. Rusko podkopalo Ukrajinu a moc dobře ví, že v takovém stavu, v jakém ta země je, ji nikdo do NATO nevezme," řekl Šándor.

​USA z Ukrajiny mezitím stáhly své pracovníky, kteří nejsou nutní pro fungování diplomatické mise. Stejný krok učinilo několik dalších zemí. Rusko v úterý oznámilo stažení svých vojsk od hranic s Ukrajinou, a ve středu dokonce i část vojsk z Krymu, podle Zelenského se tak ale neděje. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba navíc řekl, že Rusku uvěří, teprve až uvidí vojáky opravdu odjíždět. "Já jsem byl voják a vím, že stahování vojsk neznamená úprk. Zkrátka to trvá delší dobu. A část železnic může být dokonce blíže k Ukrajině," dodal Šándor.

Související obsah

​Konflikt však podle amerického prezidenta Bidena stále hrozí. "Národy mají nárok na suverenitu, teritoriální integritu a svobodu rozhodnout se, s kým budou spolupracovat. Nejde jen o konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale o možnost zvolit si svou budoucnost," řekl Biden ve svém úterním projevu s tím, že v případě útoku může Rusko očekávat tvrdou odplatu.

O tom, že Rusko invazi stále připravuje, je přesvědčen i britský ministr obrany Ben Wallace. "Byl jsem vojákem. Nebudete nasazovat strategické zbraňové systémy a nebudete budovat polní nemocnice ve chvíli, kdy jedete pouze na cvičení," řekl Wallace pro The Times.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz