Domácí

Bez pandemického zákona chce Válek nouzový stav. PŘEHLED rozdílů

S přijetím pandemického zákona vláda nebude moci zakázat volný pohyb lidí, uzavřít hranice nebo nařídit pracovní povinnost medikům. Může ale například zavírat provozovny nebo školy. Na rozdíl od nouzového stavu, který slouží hlavně pro přírodní katastrofy, má pandemický zákon a jeho novela sloužit jen v případě vypuknutí jakékoli pandemie.

České zákony se současnou pandemií koronaviru, která trvá téměř dva roky, nepočítaly. Jedinou pákou, jak zabránit šíření nemoci, byl tak dlouhou dobu nouzový stav. Ten ale neměl sloužit pro případ pandemie.

"Pokud naši občané nebudou mít funkční pandemický zákon, budu muset přijít na vládu a požádat o vyhlášení nouzového stavu," prohlásil v Senátu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Opatření zavedená během nouzového stavu může zrušit jen Ústavní soud a v minulosti se tak často i dělo.

Související obsah

"V pandemickém zákoně jsou spíš takové pravomoci, jako je omezování provozů či akcí. To tedy vydává ministerstvo zdravotnictví se souhlasem vlády a může to v zásadě kdokoli, kdo je tím dotčený, napadnout před Nejvyšším správním soudem, který o tom zase rozhoduje relativně rychle," vysvětlil ústavní právník Jan Wintr. 

Podle pandemického zákona bude moct vláda nařídit povinné testování, omezovat počet návštěvníků na hromadných akcích nebo nařídit povinnost nosit respirátor. Oproti nouzovému stavu ale nemůže nařídit podnikům zavřít, pouze omezit provoz.

Související obsah

Někteří zákonodárci ale upozorňují na část pandemického zákona, která umožňuje úřadům a hygienám uzavřít lidi do izolací či karantén prostřednictvím SMS zprávy. "V novele pandemického zákona není nic zjevně protiústavního, jsou tam ale některé sporné body týkající se těch samokarantén, případně oznamování karantén přes SMS, kde bude zajímavé, jak by se k tomu případně postavil Ústavní soud," uvedl Wintr.

V případě pandemického zákona musí vláda o všech opatřeních i jejich změnách informovat každé dva týdny Sněmovnu. To v případě vyhlášení nouzového stavu nemusela.

Náměstek Pavlovic nastínil další postup ministerstva v boji s pandemií:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz