Zahraničí

Evropská unie stahuje vojáky z Mali. Část českých sil ale zůstává

Česká republika sníží počet vojáků, kteří působí na misi v africkém Mali. Kvůli napětí v zemi se na stažení vojsk dohodli lídři Evropské unie a Afriky. Přesto bude v Mali dál působit odhadem stovka příslušníků armády České republiky ve dvou dalších misích.

Čeští vojáci jsou v Mali od roku 2013. Mise pod velením Francouzů měla za cíl především pomáhat malijským ozbrojeným silám v boji proti islamistům. Tato mise ale končí.

"Česká republika spolu s ostatními Evropskými zeměmi končí v misi Takuba v rámci operace Barkan. Nadále však bude působit ve dvou misích v Mali," řekl mluvčí ministerstva obrany Marek Vala.

"Jejich úkol by velmi důležitý, boj proti teroristům, stahování je nebezpečný manévr. Stoprocentně odvedli dobrou práci, ale z Mali musí odejít i spojenci. Situace tam je nejistá," uvedl bývalý náčelník Generálního štábu armády ČR Jiří Šedivý.

Související obsah

​V západoafrické zemi zůstane zhruba stovka českých vojáků. Ve výcvikové a mírové misi se střídají po půl roce. "Rotace jsou vždy na šest měsíců, ke konci roku a v polovině roku," popsala mluvčí Generálního štábu AČR Dagmar Dvořáková.

Patnáct misí a třináct zemí. Na mapě níže můžete vidět, kde přesně aktuálně působí naši vojáci v zahraničí. Celkem je v cizině nasazeno okolo 400 příslušníků armády. V letošním roce se počítá s navýšením na 950.

Jednotky Armády ČR v zahraničí Zdroj: TV Nova

​Podle odborníků česká armáda odvádí v Mali velmi dobrou práci, několikrát se dostala do střetu s útočníky, na čas dokonce převzala velení výcvikové unijní mise EUTN. Na podzim by si to měli Češi zopakovat.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz