Domácí

Policistů, hasičů i vojáků je málo. Lidi lákají na příspěvek až 250 tisíc

Policie, hasiči a armáda svádějí boj o nové členy. Těm totiž ke konci minulého roku odešlo několik stovek zaměstnanců. Nové zaměstnance lákají především na benefity v podobě výsluhy nebo náborového příspěvku.

Od bezpečnostních sborů ke konci loňského roku odešly stovky lidí, ozbrojené složky i hasiči tak shánějí nové. Nejhůře je na tom policie, která shání pět a půl tisíce nových zaměstnanců.

Vysoký počet lidí potřebuje i Armáda České republiky. "Pro letošní rok nám byl stanoven cíl, kdy musíme doplnit 1 100 nováčků," uvedla brigádní generálka, poradkyně náčelníka Generálního štábu Armády ČR Lenka Šmerdová.

Hasičský záchranný sbor naopak ze všech složek hledá nejméně. "My jsme do konce loňského roku získali 300 míst. A během toho roku řešíme spíš takové ty běžné odchody," řekl náměstek generálního ředitele hasičského sboru Petr Ošlejek

Související obsah

​O tom, zda si zájemci vyberou práci u policie, armády nebo hasičů, rozhodují benefity, ale i peníze u mnoha uchazečů o práci v konečném výběru rozhodují. U policie je hrubý nástupní plat 26 420 korun, hasiči nabízejí 18 500 korun, armáda 37 550 korun.

Náborové příspěvky pak mohou policisté čerpat až ve výši 150 tisíc korun podle místa výkonu, ve srovnání s hasiči je to o 70 tisíc korun víc. V armádě může uchazeč při nástupu jednorázově získat až 250 tisíc korun, výše příspěvku ale závisí na dosaženého vzdělání.

Dalším lákadlem na práci u policie, armády a hasičů je výsluha. Každý, kdo odslouží minimálně 15 let, na ni má nárok, a to ve výši minimálně pěti procent hrubého platu. Roste na základě odpracovaných let.

Související obsah

​"Výsluha závisí na tom, z jakého služebního místa příslušník odchází a je dána procentem služebního příjmu, maximální výše je 50 procent," shrnula vedoucí personálního odboru Simona Hrubá.

U vojáků, kteří sloužili v zahraničí za nebezpečných podmínek, může výsluhový příspěvek dosahovat až 60 procent platu. Vojáci, policisté i hasiči ale mají nárok na různé další benefity, jako je příspěvek na bydlení, ozdravné pobyty, kulturní akce nebo na dojíždění.

Natálie Vašková, luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz